Jak nie dawać się manipulacji w sieci?

Sieć jest miejscem, która może dostarczyć nam zarówno edukacji, jak i rozrywki. Czasami odwiedzamy ją, aby uzyskać porady lub poznawać nowe osoby. W jaki sposób unikać manipulacji, która szerzona jest współcześnie w Internecie? Sprawdzamy.

Dlaczego manipulacja występuje w Internecie?

Internet, podobnie jak telewizja, radio oraz prasa, ma przede wszystkim bezpośredni wpływ na opinię publiczną. W ten sposób każda osoba jest w stanie zdobywać cenne informacje oraz na ich podstawie konstruować swoje własne zdanie. Świetnie, jeśli przekazy są obiektywne. Niestety, współczesny świat coraz częściej bazuje na informacjach, które nacechowane są różnorodnymi opiniami. Czytając je można w sposób nieświadomy przyjmować tok rozumowania autora. Jest to niebezpieczny przypadek, który może doprowadzić do siania propagandy.

Wielu polityków oraz osób wpływowych wykorzystuje Internet w tym celu, ponieważ jest to medium, które najszerzej dociera do odbiorców. Dodatkowo z badań wynika, że duży odsetek internautów poddaje się manipulacji szerząc dezinformacje nie tylko w tej przestrzeni, ale również życiu codziennym.

Internet jest również miejscem, w którym informacje dochodzą najszybciej. Każdy Użytkownik jest w stanie w dzisiejszych czasach napisać post, który dociera do dużej ilości osób. Rozwój technologiczny sprawił również, że każda osoba jest w stanie przerabiać niektóre fotografie oraz grafiki tak, aby zmylić odbiorcę.

Śledź jedynie obiektywne portale

W Internecie jest wielu różnorodnych twórców, którzy posiadają swoje własne portale oraz kanały. To właśnie tam można doszukiwać się materiałów, które są pozbawione jakiegokolwiek zdania autora. Będą to głównie fakty. Właśnie takie miejsca warto obserwować oraz śledzić na bieżąco. W ten sposób odbiorcy mogą zabezpieczyć się przed manipulacją.

Bezstronnych autorów można poznać przede wszystkim śledząc ich aktywność w sieci. Warto również wziąć pod uwagę komentarze użytkowników, które zamieszczane są bezpośrednio pod postami. Wówczas każda osoba jest w stanie upewnić się, czy jest on godny zaufania. Pozbywając się na cechowania, zdaniem autora można stworzyć własny światopogląd na określoną sytuację.

Zgłaszaj fake newsy

Internet jest przestrzenią, która coraz częściej jest kontrolowana przez administratorów. Nadal nie jest to idealny system, jednak pozwala na reakcję ze strony odbiorców na treści, które się tam znajdują. Warto wówczas skorzystać z możliwości taką jak zgłoszenie. Zazwyczaj dostępna jest ona bezpośrednio w ustawieniach. Wówczas można zgłaszać nie tylko treści, ale również użytkowników.

Warto reagować na tak zwane fake newsy po to, aby nie siały one dezinformacji dalej. Można również przeciwdziałać im za pomocą umieszczania komentarzy ze sprostowaniem. Internet jest interaktywny. Zadając pytanie lub wyrażając własną opinię w komentarzach można liczyć się z reakcją innych osób. Właśnie dzięki temu można zwrócić ich uwagę na pewien problem. Jednocześnie administratorzy konkretnego serwisu mogą przeanalizować konkretną sytuację oraz usunąć wpis. Coraz częściej takie portale reagują na fałszywe informacje.

Nie udostępniaj niesprawdzonych artykułów

Nieprawdziwe informacje w artykułach to w dzisiejszych czasach duży problem. Może być to spowodowane między innymi sianiem paniki, w której osoby na masową skalę skupiają się na określonej stronie po to, aby pozyskać więcej tego typu wiedzy. Jest to niebezpieczne, ponieważ wówczas pojawia się udostępnianie artykułów. Docierają one bezpośrednio do znajomych użytkownika. Następnie oni mogą podać to dalej do swoich odbiorców. Taki system może doprowadzić przede wszystkim do dużego zainteresowania.

Strony internetowe korzystają z takich rozwiązań po to, aby przede wszystkim zyskać popularność. Takie wpisy mogą być bezpośrednio szkodliwe dla społeczeństwa. Właśnie dlatego nigdy nie należy udostępniać dalej artykułów, które posiadają niesprawdzone informacje. Zawsze należy bazować między innymi na całych wypowiedziach konkretnych osób oraz konkretnym materiale. Może okazać się wówczas, że autor konkretnego artykułu wyciął z kontekstu wypowiedź, która oznacza zupełnie coś innego niż w rzeczywistości.

Dodaj komentarz