Pracoholizm – wady i zalety

We współczesnych czasach, bardzo często można zaobserwować skłonność do pracowania ponad normę, ze względu na jej nawał, ale również zamiłowanie. Czy jest to dobre i czy powinniśmy coś z tym robić? Odpowiadamy.

Pracoholizm – czym jest?

Pracoholizm to rodzaj uzależnienia od pracy, którą wykonuje się nie tylko w wyznaczonych godzinach, ale również wychodząc poza nie tak, aby większość czasu wykonywać właśnie obowiązki zawodowe.

Jest on zaliczany do grup zaburzeń behawioralnych, czyli takich, które bezpośrednio zależą od tego, jak się zachowujemy. Pracoholizm statystycznie najczęściej występuje u przedsiębiorców, którzy mają już własne firmy i chcą podnieść ich wydajność, aby piąć się na nich w górę. Z drugiej jednak strony mogą to być również zwykli pracownicy, którzy poświęcają swój czas z bliskimi, na sen oraz odpoczynek, aby pracować.

Pracoholizm – większa wydajność

Pracoholizm to zaburzenie, które może w pewnym stopniu korzystnie wpływać na nasze życie. Zwiększa się wtedy nasza wydajność i co za tym idzie, również większa ilość pieniędzy trafia na nasze konta.

W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się dynamicznie i zawsze należy być na bieżąco z trendami, produktami i mechanizmami, które działają w konkretnej branży. Wymaga to nieustannego śledzenia tych procesów oraz reagowania na nie.

Bycie na bieżąco pozwala rozwijać swoje własne przedsiębiorstwo skutecznie i zyskiwać na tym większe możliwości na rynku. Można wtedy osiągnąć większy sukces w szybszym czasie. Jednocześnie wydajność jest w stanie także pomóc nam w zdobywaniu większej ilości wiedzy i umiejętności. Skuteczniej organizujemy swój czas dookoła siebie tak, aby nie tracić ani jednej cennej chwili.

Pracoholizm – ambicje

Pracoholizm korzystnie wpływa również na ambicje każdego człowieka. Szybko doprowadza on do awansów i pozyskiwania coraz to nowszych umiejętności i kompetencji, które pomagają tworzyć ciekawe projekty, o których jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć.

Ambicje człowieka to coś, co zawsze ciągnie go ku górze i sprawia, że rzadko kiedy odczuwa się słabsze dni. Motywatorem są głównie wyniki, które pobudzają i mówią o tym, że to co robimy, ma sens.

Pracoholizm – gorszy kontakt z bliskimi

Przechodząc to ciemniejszej strony pracoholizmu, musimy poruszyć temat relacji z bliskimi. Niestety nieustanna praca sprawia, że sam człowiek staje się coraz lepszy, jednak brakuje mu już czasu na to, aby uszczęśliwiać innych i utrzymywać z nimi kontakt.

Po pracy zazwyczaj taka osoba jest już bardzo zmęczona wszystkimi obowiązkami lub planuje nowe inwestycje, które są warte podjęcia.

Bliscy coraz rzadziej mogą porozmawiać z pracoholikiem i się z nim spotkać. Często również dochodzą do tego odwoływania spotkań w ostatniej chwili, ze względu na sprawy związane z pracą.

Pracoholizm – pogorszenie zdrowia

Pracoholizm to również możliwość szybkiego pogorszenia się zdrowia, gdy przewlekły stres oraz nieustanne niedosypianie trwają już pewien czas. Wtedy można zauważyć także pierwsze objawy starzenia się nawet wtedy, gdy nadal jest się młodym dorosłym.

Zdrowie może zostać przeciążone od nieustannego życia w napięciu i chęci wykonania wielu czynności jednocześnie. Brak odpoczynku i wyciszenia potęguje nie tylko choroby fizyczne, ale również psychiczne. Trudno jest się wtedy skupić, ponieważ natłok myśli może być uciążliwy.

Pracoholizm sprawia również, że posiłki są bardzo nieregularne oraz spożywane na szybko. Zazwyczaj są to dania typu fast food, które przepełnione są tłuszczami i bombami kalorycznymi. Może to doprowadzić do problemów z metabolizmem.

Pracoholizm ma swoje zalety, ale również i wady. Podobnie jak w życiu, należy harmonizować swój styl bycia na tym świecie tak, aby znaleźć również czas dla siebie. Nie należy bazować wyłącznie na swojej pracy, która zdecydowanie jest ważna, jednak z czasem można zobaczyć jej fatalne skutki zarówno dla rodziny, jak i samego siebie. Właśnie dlatego do pracoholizmu należy podchodzić z rozsądkiem i reagować na jakiekolwiek zaburzenia.

Dodaj komentarz