Psychika

Introwertyk – jak otworzyć się na innych?

Różnego rodzaju badania nad psychiką ludzi to nieodłączny element naszej rzeczywistości. Są one nam potrzebne po to, aby nie dać się zmanipulować, lepiej dotrzeć do grupy docelowej oraz na przykład wiedzieć, jak zbudować przyjaźń. Pod względem cech osobowości naukowcy zgodnie stwierdzili, że najpopularniejszymi są introwertycy oraz ekstrawertycy. Jak żyć w ciele „samotnika z wyboru”? Podpowiadamy.

Introwertyk od A do Z

Introwertycy stanowią duży odsetek w każdym społeczeństwie. W zależności od kraju może to być statystycznie od 25% do nawet 46% wszystkich osób. Taka ilość pokazuje, jak zgodnie działa psychika człowieka w kontaktach międzyludzkich. Introwertycy bowiem wyróżniają się różnorodnymi cechami, które ich określają. Działa to jednak na bazie określonego marginesu błędu, ponieważ u każdej osoby może objawiać się to w inny sposób. Należy jednak pamiętać, że introwertyk jest osobą, która zazwyczaj jest dobrym słuchaczem. W kontaktach międzyludzkich woli unikać zabierania głosu, znacznie bardziej interesuje go to, co ma do powiedzenia druga osoba.

Aby lepiej zrozumieć sposób myślenia introwertyka należy zwrócić uwagę na samo słowo introwertyk. Pochodzi ono z języka łacińskiego (introversus) co oznacza zwrócony do środka. Bezpośrednio odnosi się to do osób, które dobrze czują się w swoim towarzystwie a spokój oraz radość odnajdują dzięki własnym myślom.

Warto jednak podkreślić, że introwertyk jest osobą, która nie jest nieśmiała. To po prostu cecha osobowości, która daje mu możliwość lepszego poznania drugiego człowieka, ponieważ świetnie przyswaja on o nim wiedzę oraz jest jego ciekawy. Tak naprawdę introwertycy lubią towarzystwo ludzi, jednak wolą pozostawać słuchaczami, którymi są perfekcyjnymi.

Introwertycy statystycznie również są małomówni oraz szybko męczą się interakcjami z innymi ludźmi. Wymaga to od nich dużej dawki energii, którą uzupełniają przebywając w samotności. Warto także podkreślić, że introwertycy do skupienia potrzebują między innymi odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej, gdy będzie to ciche oraz spokojne miejsce, w którym będą mogli się skoncentrować.

Introwertycy dobrze czują się w towarzystwie osób, które już znają. Zazwyczaj więcej czasu muszą poświęcić relacji po to, aby się do kogoś przekonać. Niektórzy jednak nie mają problemu z zawieraniem nowych znajomości. Mają oni jednak do nich pewną rezerwę.

Introwertycy wyróżniają się jednak chwilami, w których mogą zdawać pozory ekstrawertyków. Takie sytuacje zdarzają się rzadko. Występują zazwyczaj przy dobrym samopoczuciu oraz odpowiednim odpoczynku psychicznym.

Introwertyk – jak przekonać się do ludzi?

Introwertycy nie zawsze mają problem, aby poznać nowych znajomych oraz pielęgnować relacje. Zdarzają się jednak tacy, którym trudno jest podjąć w tym kierunku jakiekolwiek kroki. Wówczas izolują się od ludzi oraz całe życie skupiają się tylko na samotności.

Warto wówczas zaznaczyć, że takie działania nie są niczym złym. Problemy może generować stan, w którym introwertyk nie czuje się dobrze w swoim ciele. Jego samotność sprawia, że nie ma on bliskich osób a nawet dużej ilości znajomych. Może to spowodować stan depresyjny, który bezpośrednio zagraża jego zdrowiu psychicznemu. Takie akty depresji wraz z postępowaniem choroby mogą pojawiać się coraz częściej nawet kilka dni w tygodniu. Wówczas introwertyk czuje się bez energii oraz ma świadomość tego, że jest pozostawiony bez pomocy.

Wówczas najlepiej jest zapisać się na terapie do dobrego psychologa, który doskonale wie, co zrobić w takiej sytuacji. Jest to bardzo ważne, aby otworzyć się na nowe znajomości, które będą dla takiej osoby oparciem.

Introwertycy są bardzo dobrymi przyjaciółmi dla ekstrawertyków. Preferują oni jednak przyjaźnie, które skupiają się na ograniczonej ilości osób. Wówczas introwertyk może rozwijać się oraz brać czynny udział w konwersacji.

Introwertyk to cecha charakteru, której nie należy mylić z chorobą. Nie ma nic złego w takim postrzeganiu świata. Jak widać na całej kuli Ziemskiej jest spora grupa takich osób. Warto jednak otworzyć się na innych ludzi szczególnie wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki depresji. Wówczas najlepszym wsparciem będzie psycholog, który świetnie sprawdzi się w ofiarowaniu odpowiedniej pomocy.

Leave a Comment

Nie przegap również:

Read More