Jak wybrać kierunek studiów?

Zbliża się czas matur. Niedługo po nich osoby kończące w tym roku liceum bądź technikum będą musiały podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Mowa oczywiście o wyborze kierunków studiów. Od tego będzie zależało, w jaki  sposób aktualnie maturzyści spędzą kilka następnych lat swojej edukacji. To natomiast w znaczny sposób nada kształt ich przyszłej karierze zawodowej.

Z tego powodu, przed podjęciem decyzji warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad swoimi zainteresowaniami, talentami, umiejętnościami, a także celami i perspektywami. Jeśli znasz kogoś, kto niedługo stanie przed koniecznością wyboru kierunku studiów lub sam jesteś taką osobą, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zastanów się nad swoimi pasjami

Pierwszą rzeczą, nad którą powinieneś zastanowić się, wybierając kierunek studiów, są twoje pasje i zainteresowania. Nie ma nic gorszego niż uczenie się o czymś, co w żaden sposób Cię nie interesuje. Łatwo się w taki sposób wypalić i całkowicie zrezygnować z dalszego rozwoju. Pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność i przynosi satysfakcje, a później zastanów się, czy możliwe jest połączenie twojej pasji z przyszłą karierą. Osoby, które naprawdę lubią swoją pracę, zwykle osiągają większy sukces zawodowy.

Dostrzeż swoje umiejętności i mocne strony

Na pewno jest coś, w czym jesteś dobry. Wypisz na kartce umiejętności, które posiadasz. Mogą to być nie tylko konkretne zdolności, ale także bardziej ogólne rzeczy takie jak cechy usposobienia i temperament. Twój charakter prawdopodobnie wiąże się z pewnymi predyspozycjami. Jeśli np. jesteś ekstrawertyczny i szybko łapiesz relacje, to może warto rozważyć pracę, która wymaga dużo kontaktu z ludźmi? W przypadku gdy nazywasz siebie domatorem i preferujesz samotność, praca zdalna może być świetną opcją.

Zapoznaj się z ofertą edukacyjną różnych uczelni

Miej otwarty umysł i postaraj się dostrzegać różne opcje. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą edukacyjną wielu uczelni. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o istnieniu możliwości, których wcześniej nawet nie rozważałeś. Przeczytaj opisy kierunków, które brzmią dla Ciebie interesująco. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji, dobrym pomysłem może być znalezienie sylabusów. Większość uczelni udostępnia je na swoich stronach, a jeśli nie potrafisz ich tam znaleźć, skontaktuj się z wybranym uniwersytetem mailowo.

Sprawdź jakie możliwości daje ukończenie wybranych kierunków

Gdy już uda Ci się wybrać najbardziej interesujące i najlepiej do Ciebie dopasowane opcje dobrym pomysłem jest zapoznanie się z rynkiem pracy. Istnieje wiele witryn, które udostępniają różnego rodzaju dane dotyczące np. przeciętnych zarobków po ukończeniu konkretnego kierunku bądź prognozują zapotrzebowanie na danego typu pracowników w perspektywie kilku najbliższych lat. Warto spojrzeć na przyszłość w realistyczny sposób.

Porozmawiaj z innymi

Kto pyta, nie błądzi. Jeśli masz możliwość porozmawiania z pracownikami interesującej Cię branży bądź absolwentami wybranego kierunku, nie wahaj się. Rada osoby, która wie, jak wygląda rynek pracy od wewnątrz, może okazać się bezcenna. Jeśli nie znasz kogoś takiego osobiście, poszukaj innej możliwości. W okresie rekrutacji wiele uczelni, a także różnych innych organizacji daje możliwość uczestnictwa w eventach, webinarach i innego typu wydarzeniach, na których pojawiają się pracownicy różnych branż.

Skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego

W sytuacji kiedy po dogłębnej analizie swoich pasji, umiejętności, a także mocnych oraz słabych stron nadal nie potrafisz podjąć decyzji, najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego. W wielu miastach jego usługi są darmowe. Specjalista wysłucha wszystkich twoich obaw i wątpliwości oraz pomoże Ci odkryć swój potencjał. Z jego pomocą wybór właściwej ścieżki na pewno będzie łatwiejszy.

Dodaj komentarz