Jak uniknąć efektu jojo?

Wiele osób będących na diecie doświadczyło tego nieprzyjemnego i demotywującego efektu, jakim jest jojo. Dla niektórych jego uniknięcie może być wręcz niemożliwe, jednak są sposoby na to, aby ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Na co wtedy zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo to bardzo często występująca dolegliwość, która potrafi odebrać motywację do działania w zakresie zrzucania zbędnej tkanki tłuszczowej. Całe zjawisko polega głównie na szybkim gubieniu kilogramów, a następnie ponownym przybieraniu na wadze. Jest to bardzo problematyczne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami i dbaniem o swoją sylwetkę.

Efekt jojo jest częsty nie tylko u osób niedoświadczonych, ale także pojawia się u tych, którzy od wielu lat stosują dietę i regularnie odwiedzają siłownię. Głównym problemem, który powoduje jojo, jest nie tylko niewłaściwe odżywianie się, ale także zbyt intensywne treningi, które nie są zdrowe dla naszego organizmu.

Zadbaj o konsekwencję w swoich działaniach

Efekt jojo często występuje u osób, które nie dbają o konsekwencję swoich działań. Gubiąc kilka kilogramów dzięki diecie, szybko tyją, ze względu na przerwanie swojego postanowienia względem jedzenia. Taki problem pojawia się u osób, które mają niewłaściwe podejście psychiczne do swoich działań odchudzających.

Dieta to przede wszystkim zrozumienie problemu, jakim jest nadwaga lub niedowaga. Bierze się ona z zaburzeń, które dotyczą między innymi proporcji spożywanych produktów spożywczych. Warto udać się do psychologa, który pomoże rozplanować ją tak, aby można było zbadać swoje możliwości i dostosować jadłospis do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Unikaj nagłych postów

Wiele osób postrzega dietę, jako okres, w którym najlepiej nie jeść nic. Wtedy efekty można zauważyć w błyskawicznym tempie. Należy jednak mieć świadomość tego, że nasz organizm może konsekwentnie realizować takie założenie maksymalnie przez kilka dni. Wieloletnie nawyki żywieniowe bardzo trudno jest zmienić, ponieważ lubimy robić to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Głodząc się, organizm daje nam do zrozumienia, że powinniśmy zjeść więcej. W konsekwencji nawet wtedy, gdy uda nam się zgubić kilka kilogramów, szybko wrócimy do swojej wyjściowej sylwetki.

Wielu dietetyków odradza diametralną zmianę swoich posiłków. Warto stopniowo przyzwyczajać swój organizm do spożywania nowych produktów, ale również do zmniejszonej kaloryczności, aby z czasem uzyskać deficyt.

Nie poddawaj się podczas treningów

Treningi wymagają od nas silnego samozaparcia. Z czasem nasza podświadomość częściej będzie podpowiadała nam, że to, co robimy, nie ma sensu, między innymi ze względu na brak efektów. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak przybranie na wadze, tak i chudnięcie, nie dzieje się w przeciągu kilku tygodni. Jest to długotrwały proces, który wymaga od nas regularności.

Trudność w przypadku ćwiczeń polega na tym, że musimy z czasem podnosić swoją poprzeczkę. Pozostając w miejscu, nie możemy spodziewać się długotrwałych efektów. Efekt jojo nie lubi przede wszystkim systematyczności. Właśnie dlatego warto się na niej skupić.

Ogranicz częste kontrole swojej wagi

Na początku swojej przygody z odchudzaniem mamy do czynienia głównie z problemem nieustannej chęci kontrolowania tego, ile już ubyło nam kilogramów. Niestety możemy tym samym szybko się rozczarować, głównie przez fakt, że przez wiele długich dni nasza waga może stać w miejscu. Taki demotywator często przekreśla dalsze starania się o lepszą sylwetkę.

Z drugiej strony osoby, będące na diecie szybko mogą zrezygnować ze swoich działań, ponieważ mimo okresowego chudnięcia, ponownie zaczęli, przybierać na wadzę. Taki proces jest jak najbardziej normalny, głównie ze względu na pozbywanie się wody.

Kontrolowanie wagi dwa razy w miesiącu powinno w zupełności nam wystarczyć.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, aby uniknąć efektu jojo. Wystarczy być konsekwentnym w swoich działaniach oraz skupiać się na zdrowym trybie życia, bez względu na własne zwątpienia.

Dodaj komentarz