W czym może przeszkadzać introwertyzm?

Bycie introwertykiem to szereg możliwości rozwoju swojej osoby. Niestety w życiu pojawiają się sytuacje, w których unikanie ludzi może okazać się frustrujące szczególnie wtedy, gdy doskwiera nam brak przyjaciół. Jak można otworzyć się do ludzi? Sprawdzamy.

Bycie introwertykiem – jakie trudności może sprawiać?

Osobowość człowieka to jego unikalna postawa względem świata. Niestety zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą ubolewać z wielu powodów, które są skutkami ubocznymi ich postawy. W przypadku introwertyków będzie to głównie brak posiadania przyjaciół lub bliskich znajomych wtedy, gdy są potrzebni.

W jakich sytuacjach ludzie się nam przydają? Przede wszystkim wtedy, gdy czujemy się źle psychicznie i fizycznie. O ile samodzielnie możemy wykonać wiele czynności dookoła siebie oraz zadbać o to, aby było nam komfortowo w samotności, tak sytuacje nieprzewidziane są trudne.

W życiu każdego człowieka przychodzą gorsze okresy. Mogą być one spowodowane na przykład chorobą lub utratą pracy. Wszystkie te sytuacje bezpośrednio wywołują w nas frustrację, którą można uleczyć rozmową z innymi ludźmi.

Rozmowa wymaga jednak otworzenia się na innych ludzi, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie powstrzymać rozwój depresji oraz stanów pogłębionego smutku.

Czy odczuwanie samotności to hikikomori?

Stanowczo nie. Hikikomori to choroba, która sprawia, że czujemy się wycofani ze społeczeństwa w sposób znaczny. Panicznie boimy się innych ludzi, co nie zawsze ma miejsce w byciu introwertykiem. Introwertycy podobnie jak ekstrawertycy czasami uczą się zarówno przebywać z ludźmi, jak i żyć w samotności. Wymaga to jednak podjęcia odpowiednich działań.

Nie możemy mylić cech osobowości, jakie posiadają introwertycy, z zaburzeniami psychicznymi. Takie osoby zazwyczaj nie mają żadnych problemów ze schorzeniami ze strony umysłu, jednak niekiedy doskwiera im zwyczajna samotność, która jest normalna, gdy nie ma się z kim porozmawiać.

Co zrobić, aby zmienić swoje podejście do życia?

W większości przypadków to właśnie introwertycy mają problem z tym, aby móc cieszyć się życiem. Jest to spowodowane głównie zamykaniem się w swojej sferze komfortu oraz między innymi poszukiwanie coraz to nowszych cech przez wyszukiwarkę internetową.

Często to właśnie introwertycy nieświadomie żyją stereotypami dotyczącymi ich cech charakterystycznych. Niestety, czasami są to zwykłe stereotypy, jak chociażby ten, według którego introwertycy nie lubią przebywać wśród ludzi. Jest to błąd, ponieważ zarówno introwertyk, jak i ekstrawertyk może przebywać zarówno z ludźmi, jak i bez nich odczuwając satysfakcję oraz przyjemność. Nie należy żyć stereotypami. Warto przede wszystkim posłuchać tego, co mówi nam nasze ciało oraz umysł.

Jeśli mamy taką ochotę, po prostu wyjdźmy z domu oraz zaproponujmy spotkanie ze znajomymi, których być może posiadamy. Jeśli nie, możemy zawrzeć nowe znajomości uczestnicząc w życiu miasta, biorąc udział w wolontariatach lub zwyczajnie korzystając z aplikacji, które są do tego stworzone.

Od czego warto zacząć zmianę?

Zmiana swojego dotychczasowego stylu życia, szczególnie w przypadku introwertyków, powinna być zapoczątkowana ze specjalistą. Wiele osób próbuje to zrobić poprzez zdobywanie nowych znajomości, jednak nie zawsze będzie to skuteczne. Wiele osób może nieświadomie oceniać, co sprawia, że introwertyk czuje się źle z tym, w jaki sposób żyje.

Specjalista, taki jak psychoterapeuta, krok po kroku uświadomi introwertyka, jakie rzeczy warto zmienić w życiu. Jednocześnie zachowa przy tym bezstronność, biorąc pod uwagę jedynie jego cechy osobowościowe oraz fakty, które przekazuje pacjent.

Wiele osób błędnie kojarzy psychoterapeutę jako fachowca, który narzuca pacjentowi zmiany oraz dyktuje mu, jak powinno wyglądać jego życie. Jest to nieprawda, ponieważ specjalista jedynie kształtuje drogę życia pacjenta tak, aby zrealizował on swoje własne potrzeby, na których mu zależy.

Introwertyzm może przeszkadzać głównie w otwartości do innych osób. Można się tego jednak nauczyć poprzez fachową psychoterapię.

Dodaj komentarz