Zdrowie

Jak skutecznie walczyć z lenistwem?

Brak energii oraz chęci do wykonywania swoich obowiązków to duży problem szczególnie dla osób, które chcąc zmienić swoje życie oraz poszukać motywacji. Jak skutecznie z tym walczyć? Odpowiadamy.

Dlaczego nam się nie chce?

Warto poznać odpowiedź na podstawowe pytanie – dlaczego właściwie nam się nie chce wykonywać pewnych czynności? Wszystko przez to, że prawdopodobnie nie mamy odpowiedniej samodyscypliny w naszym życiu. Jest to popularny problem naszego współczesnego społeczeństwa, ponieważ coraz częściej nie musimy wykonywać fizycznych i trudnych prac. Są one wykonywane zazwyczaj przez zaprogramowane komputery lub specjalistyczne urządzenia. Przez to skutecznie zatraciliśmy poczucie przymusu, aby coś zrobić.

Brak motywacji oraz energii może być również objawem wielu niedoborów w pokarmach, które przyjmujemy. Warto wówczas przede wszystkim wykonać szereg badań krwi, które pomogą nam wykluczyć dolegliwość medyczną. Za osłabienie oraz ogólnie poczucie braku energii może odpowiadać brak witaminy B12 lub wiele różnorodnych chorób takich jak zapalenie wątroby.

Lenistwo oraz brak motywacji do działania to również szereg chorób psychicznych. Może to być depresja lub przewlekły stres. Warto udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, która nie wymaga od nas skierowania i jest prowadzona w ramach działania Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas będziemy mogli wykluczyć taką dolegliwość.

W jaki sposób warto spróbować poprawić swoją samodyscyplinę?

Jeśli nasze lenistwo i brak chęci do wykonywania obowiązków nie wynika z obecności chorób psychicznych i fizycznych to wówczas warto zadbać o poprawę naszej samodyscypliny. W tym celu należy przyjrzeć się temu w jaki sposób wygląda nasz zwykły dzień. Odpowiedzmy sobie na pytanie o której wstajemy, co robimy po wstaniu z łóżka, o której zazwyczaj jemy obiad, co robimy w wolnych chwilach oraz o której idziemy spać.

Wszystkie odpowiedzi zanotujmy w naszym zeszycie. Dzięki temu łatwiej będzie nam przeprowadzić analizę. Następnie przyjrzyjmy się temu, co mamy przed oczami. Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Jeśli okazuje się, że przez większość czasu nie robimy nic efektywnego wówczas warto zastanowić się, czy to wszystko ma sens.

Życie człowieka jest skonstruowane tak, aby móc osiągnąć wiele, jeśli tylko się tego chce. Zanim się zorientujemy, już możemy zaprzepaścić naszą szansę. Życie uczy nas i daje lekcje każdego dnia. Jest bardzo krótkie i ulotne – warto wziąć je w swoje ręce.

Właśnie dlatego planujmy swój dzień od początku do końca. Ustalmy sobie o której godzinie chcemy się budzić oraz o której chodzić czas. Może dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs języka obcego? Może jakiś sport? Dzięki temu z pewnością zyskamy motywację do dalszego działania.

Wyjdźmy do ludzi

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało to dobrym pomysłem w przypadku braku motywacji będzie wyjście do innych osób. Może to być galeria handlowa lub podjęcie pracy w zespole. Nawet jeśli bardzo nie mamy na to ochoty to warto się przełamać. Z pewnością w szybkim czasie zobaczymy, że ma to na nas ogromny pozytywny wpływ. Kontakt z drugim człowiekiem pomaga nam poznać nowych znajomych, porozmawiać z nimi o problemach oraz sprawić, że na nowo poczujemy się ważni. Nawet bezpośredni kontakt z nimi bez rozmowy pokaże nam, że nie jesteśmy sami. Patrząc na innych zdobędziemy motywację do działania, ponieważ nie ma nic lepszego, niż czerpane pozytywnej energii z uśmiechu drugiego człowieka.

Istnieje wiele różnorodnych sposób na to, aby skutecznie zyskać motywację i tym samym pomóc sobie z lenistwem. Warto jednak zaznaczyć, że nasz spadek energii może być spowodowany między innymi chorobami, które czasami w taki sposób się objawiają. Warto wówczas dokładnie sprawdzić tego przyczynę.

Można jednak spróbować lepiej organizować swój czas w ciągu dnia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których tracimy swoje cenne godziny. Systematyczność w takiej organizacji z pewnością w szybkim czasie przerodzi się w dobry dla nas nawyk.

 

Leave a Comment

Nie przegap również:

Read More