Wyklęci Wśród Wyklętych — Dąbrowszczacy

Zuza Ziółkowska, wnuczka jednego z Dąbrowszczaków, w asyście osób niosących repliki sztandarów z czasów wojny domowej w Hiszpanii maszerowała przez pl. Piłsudskiego.

Była to akcja przypominająca o innych żołnierzach „wyklętych”, czyli Brygadzie im. Jarosława Dąbrowskiego, walczącej w czasie wojny domowej w Hiszpanii po stronie wojsk republikańskich przeciwko dyktaturze generała Franco.

Repliki sztandarów zostały własnoręcznie wykonane, niesiono także flagi antyfaszystowskie.

Delegacja uroczyście złożyła przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec, którego kwiaty ułożone były we wzór flagi Brygad Międzynarodowych. 

„W latach 90. z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza usunięto napisy upamiętniające miejsca bitew stoczonych przez Dąbrowszczaków podczas wojny domowej w Hiszpanii. Na przestrzeni ostatnich 25 lat z pomników warszawskich wymazano świadectwa ich istnienia. To znaczący brak, który pokazuje fragmentaryzację pamięci.

W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia wojny domowej w Hiszpanii, więc jest to dobry czas, by przypomnieć ludzi walczących pod sztandarem „Za wolność Waszą i naszą” – hasłem, towarzyszącym żołnierzom od czasów Kościuszki, poprzez Powstanie Listopadowe aż do Brygad Międzynarodowych” – powiedziała Zuzia Ziółkowska.

Źródło: 

IAR, PAP, informacja własna

01.03.2016

Dodaj komentarz