Współczesna bankowość elektroniczna – jakie są jej zalety oraz wady?

Bankowość elektroniczna zmieniła życie wielu osobom. Wszystko ze względu na fakt, że dzięki niej można cieszyć się bezgotówkowymi transakcjami. To ważne, aby można było zadbać o komfort ludzi. Jakie są jednak jej wady oraz zalety? Odpowiadamy.

Jakie korzyści ma bankowość elektroniczna?

Bankowość elektroniczna przede wszystkim jest szybka w realizacji. Można to sobie wyobrazić między innymi za pomocą Karty zbliżeniowej. Wystarczy kilka sekund, aby móc cieszyć się zrealizowaną transakcją, chociażby w sklepie. To samo tyczy się przelewów, nawet tych zagranicznych.

Bankowość elektroniczna jest również bardzo wygodna. Współcześnie płacić można nie tylko kartą, ale również zegarkami i telefonami. Nie trzeba wówczas nosić ze sobą fizycznych pieniędzy, które mogłyby ulec uszkodzeniu, kradzieży lub zgubieniu. Z pewnością jest to praktyczne.

Taka bankowość pozwala również na bieżąco śledzić stan swojego konta. Osoby, które mają problem z wydatkami, mogą zastosować wiele różnorodnych funkcji, które dostępne są przez aplikację bankową. Będą to między innymi limity odnawialne, które blokują zbyt duże ilości wydawanych pieniędzy. Można dzięki temu skutecznie zaoszczędzić.

Innymi funkcjami takiej bankowości są również wirtualne skarbonki. Ułatwiają one gromadzenie oszczędności zarówno dla starszych, jak i młodszych. Wiele banków oferuje konta, które dedykowane są dzieciom. To właśnie dzięki temu można będzie uczyć najmłodszych. W jaki sposób posługiwać się pieniędzmi. Dodatkowo takie konta są korzystne pod względem utrzymania. Posiadają przyjazne warunki.

Czy bankowość elektroniczna posiada zagrożenia?

Oczywiście, jak każdy element współczesności, również i bankowość elektroniczna, posiadają zagrożenia. W kontekście finansów należy brać pod uwagę możliwość wykradzenia danych z karty bankowej. Na szczęście rozwój technologiczny przeciwdziała takim sytuacjom błyskawicznie blokując środki na koncie. Dodatkowo można skorzystać również ze wspomnianych wcześniej limitów oraz autoryzacji przez aplikację lub kod PIN.

CZYTAJ  Kuchnia żydowska - czym się charakteryzuje? Najpopularniejsze potrawy

W kontekście zagrożeń należy uwzględnić również podejście psychologiczne ludzi do pieniądza. Coraz częściej mówi się o zagrożeniu, jakim jest niekontrolowane wydawanie niefizycznych pieniędzy. Wszystko ze względu na fakt, że psychika ludzka działa w taki sposób, iż nie widząc realnych pieniędzy traktuje taką transakcję jako niezrealizowaną. Ma na to wpływ przede wszystkim mentalność.

Współczesna bankowość elektroniczna również nie jest bezpłatna, jedynie w niektórych przypadkach mogą zostać zniwelowane jej koszty utrzymania. Zazwyczaj będzie to osiągnięcie konkretnego wieku.

Należy pamiętać, że decydując się między innymi na konto firmowe, należy pokrywać każdorazowo opłaty nie tylko za jego prowadzenie, ale także przelewy. Takich kosztów nie ma między innymi w przypadku pieniędzy fizycznych.

Czy warto inwestować w bankowość elektroniczną?

Pomimo wielu zagrożeń bankowość elektroniczną jak najbardziej należy inwestować. Jest to spowodowane faktem, że współcześnie bez niej życie nie jest tak praktyczne oraz komfortowe. Nie można wyobrazić sobie nieposiadanie konta bankowego. Wówczas niektóre sprawy, które wiążą się z odbiorem pieniędzy, powodują, że należy fatygować się osobiście do konkretnego sklepu. Nie można również szybko kupować produktów ze sklepów internetowych. Jest to utrudnienie, które wpływa na jakość życia.

Warto wspomnieć również o zabezpieczeniach, które chronią bankowość elektroniczną. Nieustannie się one rozwijają oraz coraz częściej są kilku etapowe. Mowa tutaj już nie tylko o tradycyjnym kodzie zabezpieczającym, ale również potwierdzaniem każdej transakcji przez aplikację. W grę wchodzą także kody weryfikacyjne, które przesyłane są na telefon klienta. W ten sposób minimalizuje się ryzyko, że pieniądze mogłyby trafić do niewłaściwych rąk. W przyszłości zdecydowanie specjaliści skonstruują wiele innych ciekawych zabezpieczeń, które będą umożliwiały w pełni bezpieczne transakcje elektroniczne.

Dodaj komentarz