Edukacja

W jaki sposób zacząć oszczędzać, aby było to skuteczne?

Oszczędzanie to coś, co jest potrzebne każdemu z nas. Oszczędności mogą uratować nas z opresji lub dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. O czym warto pamiętać, aby cały ten proces był skuteczny? Sprawdźmy.

Masz kartę? Załóż konto oszczędnościowe

Karty płatnicze to przedmiot, który przede wszystkim daje nam wiele możliwości. Posiadają one jednak zarówno wiele plusów, jak i minusów. Karty płatnicze sprawiają, że nie mamy tak dużej kontroli wydatków, jak to jest w przypadku posiadania gotówki. Powód? Pieniędzy na karcie nie widać. Dodatkowo świadomość, że mamy ich pod dostatkiem sprawia, że się nie ograniczamy i kupujemy to, na co mamy aktualnie ochotę. Jeśli chcemy temu zapobiec powinniśmy założyć konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe to osobne konto, na którym możemy gromadzić środki. Ta natomiast jeśli nie są wypłacane mogą się pomnażać za sprawą oprocentowania. Obecnie nie jest ono na wysokim poziomie, jednak nadal pozwala nam na przechowywanie oszczędności. Możemy przyjąć, że na takie konto co miesiąc będziemy odkładali konkretną część gotówki. W ten sposób unikniemy sytuacji, że wydamy wszystkie swoje pieniądze na koncie. Jest to polecane szczególnie osobom młodym, którym środki pieniężne ułatwią dorosłe życie. Niektóre konta oszczędnościowe mają możliwość automatycznego pobierania pieniędzy. Możemy również przesyłać tam kilka procent z transakcji, które wykonujemy kartami płatniczymi.

Skarbonka – najskuteczniejszy sposób na oszczędzanie

Z pewnością każdy z nas kojarzy obraz popularnej świnki, którą regularnie napełnia się pieniędzmi. Następnie rozbija się nią, aby móc cieszyć się dużą sumą gotówki. Skarbonka to przede wszystkim dobry sposób, aby móc uświadomić sobie jak ważne są małe rzeczy. Zasilanie jej nawet kilkoma złotymi dziennie sprawi, że po roku będziemy mogli zagwarantować sobie niezwykłe wakacje w tropikach. Oszczędzając zawsze zakładajmy pewien cel: mogą to być nie tylko wspomniane wakacje, ale również zakup auta, hulajnogi lub aparatu. Dzięki temu mamy większą motywację do tego, aby zacząć zbierać. Skarbonka powinna być stosunkowo duża, aby móc mieścić nawet sporą ilość monet oraz banknotów. Dobrze, jeśli nie widzimy jej stanu zapełnienia. Dzięki temu nie wiemy do końca, ile może się w niej znajdować.

Ogranicz wydatki 

Oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy. To również wprowadzenie w swoim życiu zmian, które zapewnią nam większą ilość gotówki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile można zaoszczędzić ograniczając między innymi użycie prądu lub wody. Ważne są dla nas również inwestycje, które na początku mogą nas trochę kosztować, jednak po czasie, dadzą nam szansę na zarobek. Będzie to między innymi kupno paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła lub rekuperatora. Wszystkie te urządzenia łączy jedno – możliwość zwrotu oraz zarobku. Inwestycja w nie sprawi, że już za kilka lat spłacimy wszelkie wydatki. Warto również wspomnieć o licznych dofinansowaniach, które płyną z projektów unijnych oraz państwowych. Osoby, które chcą jednak postawić na mniej kosztowne realizacje mogą już dziś skorzystać z szeregu rad. Będzie to między innymi sprowadzenie dziennika dotyczącego wydatków. Warto pobrać gotowy szablon z programu Excel. To właśnie tam będziemy mogli zapisywać wszelkie wydatki i analizować na co tak naprawdę wydajemy najwięcej. Zazwyczaj będą to wyjścia w celu rozrywki, transport oraz przekąski. Taki dziennik skutecznie skłoni nas to rozmyślań nad tym, co powinniśmy zmienić w swoich nawykach.

Oszczędzanie to temat, który nie jest dla każdego prosty. Jednak w powyższymi radami z pewnością sobie z tym poradzimy. Warto w tym wszystkim znaleźć cel, do którego będziemy dążyć. Wówczas nawet chwile zachwiania sprawią, że konsekwentnie będziemy realizować swoje postanowienie. Oszczędzanie należy zacząć jak najszybciej. Nie zastanawiajmy się zbyt długo lub nie czekajmy na dany dzień. Zasada jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Warto wspomnieć, że założenie konta oszczędnościowego nie jest skomplikowane i możemy to zrobić samodzielnie z urządzenia z dostępem do Internetu.

Leave a Comment

Nie przegap również:

Read More