MSZ Izraela przeciwko spadkobiercom ideowym OUN-UPA z partii „Swoboda”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wyraziło zaniepokojenie zawarciem sojuszu pomiędzy główną partią opozycyjną Ukrainy i nacjonalistami, stawiającymi sobie za cel skończenie z „żydowską okupacją” Ukrainy.

Po dzisiejszych wyborach uczestnicy wyborczego sojuszu zamierzają utworzyć koalicję w Radzie Najwyższej — parlamencie ukraińskim.

Wieczorem 27 października izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło oficjalne stanowisko w sprawie partnerstwa Zjednoczonej Opozycji „Batkiwszczyna” („Ojczyzna”) z ekstremistyczną partią „Swoboda” w wyborach do Rady Najwyższej, Parlamentu, które odbędą się w dniu 28 października 2012 roku, i w następnej kadencji ukraińskiego parlamentu.

„Izrael jest zaniepokojony niedawno podpisanym porozumieniem pomiędzy partią „Batkiwszczyna” i ekstremistyczną partią „Swoboda”, której antysemickie ataki wielokrotnie wywoływały oburzenie zarówno na Ukrainie, jak i w Izraelu, – oświadczono w informacji MSZ. – Tak, w przeszłości przewodniczący ruchu „Swoboda” wielokrotnie sławił walkę przeciwko „Moskalom i Żydom.” „Głoszenie takich poglądów przypomina ciemne karty historii minionego wieku, które doprowadziły ludzkość do tragedii II wojny światowej. Izrael potępia antysemickie przejawy każdego rodzaju i wyraża nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży.”

22 października w tej samej sprawie wystąpił parlamentarzysta Knesetu Aleks Miller, przewodniczący Międzyparlamentarnego Stowarzyszenia „Izrael-Ukraina”. „Ja i moi koledzy z Izraela jesteśmy zaniepokojeni faktem, że po raz pierwszy tego typu partia, otwarcie zajmująca ultraprawicowe szowinistyczne stanowisko, może mieć nie tylko własną reprezentację parlamentarną, ale także wejść w skład rządu zaprzyjaźnionego kraju… – powiedział parlamentarzysta dla portalu IzRus.

– Nie wyobrażam sobie, jak opozycyjne siły polityczne na Ukrainie, uważające się za demokratyczne, mogą zgodzić się na porozumienie z takimi odrażającymi osobami. Pomiędzy Izraelem i Ukrainą w ostatnich latach zostały nawiązane świetne relacje, kwitnie turystyka, handel. Jeśli politycy tacy jak Tjahnybok (lider partii „Swoboda” ) dojdą do władzy, mogą zacząć wkładać kij w szprychy koła i w ogóle powstrzymać rozszerzanie więzi pomiędzy naszymi krajami.”

23 października 2012 roku doradca prezydenta Ukrainy Anna Herman powiedziała dla Portalu IzRus, że zawierając porozumienia z partią „Swoboda” o koalicji w następnej kadencji Rady Najwyższej, „Batkiwszczyna” zademonstrowała swoją „polityczną wszystkożerność”. „My (rządząca Partia Regionów) nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy w sojuszu z siłami politycznymi skażonymi piętnem rasizmu, antysemityzmu i innych formami ksenofobii…” – powiedziała Herman.

Partie „Swoboda” i „Batkiwszczyna” (liderem, której jest była premier Julia Tymoszenko) podpisały porozumienie o utworzeniu koalicji w Radzie Najwyższej (parlamencie ukraińskim) 19 października 2012 roku. Ale największa partia opozycyjna zaczęła współpracować z radykalnymi nacjonalistami „Swoboda” w ramach kampanii wyborczej jeszcze w styczniu 2012 roku. Chociaż jeszcze w ubiegłym roku, jeden z towarzyszy partyjnych Julii Tymoszenko poseł Andrij Szkił powiedział w wywiadzie dla IzRus: „Zjednoczenie „Swoboda” wyznaje ideologię rażącej rusofobii i antysemityzmu. Ukraiński naród musi zrozumieć, że ci ludzie chcą posiać burzę… Mam nadzieję, że w wyborach do Parlamentu w 2012 roku ukraińskie społeczeństwo okaże zdrowy rozsądek. ”

Partia „Swoboda”, została założona w 1991 roku, aż do 2004 roku nosiła nazwę Socjalistyczno-Narodowa Partia Ukrainy (SNPU) i była ideologiczną następczynią Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery. W 2006 r. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zwróciła się do Prokuratury Generalnej z wnioskiem o zakazanie działalności tej partii.

Jej przywódca Oleh Tjahnybok znany jest z antysemickich wypowiedzi, zwłaszcza z głoszenia haseł o okupacji Ukrainy przez „Żydów i Rosjan”. Z kolei działacz „Swobody” i kandydat na burmistrza Lwowa w wyborach w 2010 r., Jurij Mychalczyszyn w zeszłym roku wezwał swoich zwolenników do stosowania [terrorystycznych] metod HAMASu. To on również nazwał Holokaust „jasnym okresem” w historii Europy i ogłosił „brak podstaw prawnych” istnienia państwa Izrael.

To właśnie w obwodzie lwowskim i innych regionach Ukrainy Zachodniej skoncentrowany jest „żelazny” elektorat tej partii. W poprzednich wyborach do Rady Najwyższej (2007) „Swoboda” otrzymała 0,76% głosów. Zgodnie z wynikami badań socjologicznych przeprowadzonych w październiku 2012 roku, partię „Swoboda” uzyska poparcie wyborców w wyborach parlamentarnych w granicach 4,7 do 7,8 procent, (próg wyborczy wynosi 5%). Tyahnibok już oświadczył, że partia „Swoboda” zażąda dla siebie stanowiska przewodniczącego Rady Najwyższej (odpowiednik Marszałka Sejmu).

Igor Gantman

Tłumaczenie: Wiesław Tokarczuk

Źródło: Portal „IzRus”

Dodaj komentarz