5 powodów, dla których warto studiować za granicą

Świat daje nam dziś nieskończenie wiele możliwości. Rozwój technologiczny, współpraca międzynarodowa oraz rosnąca świadomość społeczna pozwalają nam dziś podróżować po całym świecie niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzimy i jakiej narodowości jesteśmy. Oprócz wakacji oraz celów zarobkowych bardzo częstym powodem wyjazdów za granicę rodzimego kraju jest chęć zdobycia zagranicznego wykształcenia. Wiele osób otwartych na kolejną przygodę w ich życiu otwiera się na nowe możliwości i pragnie czerpać wiedzę nie tylko w kraju, z którego pochodzą. Niejednokrotnie pojawia się jednak mnóstwo dylematów, które potrafią odwlekać tę decyzję nawet do momentu, w którym jest już za późno. Zobaczmy więc, dlaczego warto studiować za granicą.

 

  1. Wszyscy wiemy dziś, że podstawą w pracy w międzynarodowych korporacjach, czy niewielkich firmach jest znajomość języka obcego. O ile angielski stał się już bardzo powszechny, tak wciąż ceni się języki, które tak wielką popularnością się nie cieszą. O ile teoria w wielu szkołach prowadzona jest na naprawdę wysokim poziomie, tak nic nie nauczy nas lepiej języka, niż przebywanie w kraju, w którym on na co dzień obowiązuje. Nawet posiadając jedynie podstawy, możemy zostać zmuszeni do poradzenia sobie w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach i z większości z nich wyjdziemy zwycięsko. W stresie bowiem człowiek działa nieco inaczej i często zmuszony jest do podjęcia decyzji, których w normalnym życiu bałby się podjąć. Dodatkowo osłuchanie się z językiem jest nieocenioną pomocą w drodze do jego przyswojenia.

 

  1. Oprócz języka poznajemy także odmienne kultury wszelkich grup społecznych. Wydaje się to być dość ogólne i bez znaczenia, bowiem wszystkie informacje są dostępne w Internecie lub w książkach, natomiast dopiero przebywanie z konkretną grupą ludzi sprawia, że poznajemy ich zachowania w każdej dziedzinie życia. Niejednokrotnie okazuje się, że ludzie innego wyznania czy narodowości są zupełnie inni niż ich obraz, jaki wykreowany jest w ogólnodostępnej literaturze. Okazuje się wówczas, że nie wszyscy mieszkańcy Rosji to alkoholicy, nie każdy Polak ma wąsa, a pizza to nie jest ulubiony posiłek każdego Włocha. Dzięki takiej wiedzy stajemy się nie tylko bardziej otwarci na ludzi, ale tez nowe doświadczenia. Mnóstwo rzeczy omija nas w życiu tylko dlatego, że nie daliśmy sobie okazji, aby je poznać

 

  1. Studiowanie za granicą może być bardzo atrakcyjną opcją dla ludzi uwielbiających zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Dostając się na jeden z programów partnerskich, jakie oferuje nasza uczelnia, możemy załatwić sobie możliwość pewnego rodzaju wakacji. Oprócz wypełniania obowiązków szkolnych wolny czas możemy przeznaczyć na poznawanie zakątków miejsca, do którego się wybraliśmy. Mając do dyspozycji kilka miesięcy, a nie dni, możemy rozłożyć sobie plany w czasie i zagospodarować każdy dzień na zwiedzanie.

 

  1. Wyjazd za granicę w celu studiowania pozwala także na lepsze poznanie samego siebie. W jaki sposób? Istnieje mnóstwo ludzi, którzy po powrocie do kraju zza granicy zdali sobie sprawę, że kierunek, którym dotychczas podążali, to nie jest to, o czym marzą i co chcą robić. Zdobyte doświadczenie, znajomości, kwalifikacje otwierają im oczy, a umysł zapełnia się różnymi pomysłami na życie. Nagle wszystkie plany ulegają zmianie, a my sami wiemy, że możemy i chcemy zdecydowanie więcej i lepiej. Studiowanie poza granicami ojczystego kraju pozwala spojrzeć na podstawowe sytuacje z innej perspektywy i zyskać zupełnie świeży obraz naszej życiowej drogi.

 

  1. Oprócz wzbogacania swojej własnej osoby nowymi doświadczeniami i umiejętnościami budujemy też naprawdę dobry fundament do przyszłego szukania pracy marzeń. Bardzo często jest tak, że osoby, które zdobyły doświadczenie za granicą, są na dużo bardziej atrakcyjnej pozycji na rynku pracy niż te, które zdecydowały się pozostać w kraju. Przyszły pracodawca dostrzega, że właśnie ta osoba nie bała się wyjazdu do innego państwa, zmagania się z problemami tamtejszej codzienności, styczności z językiem, czy ogromem ludzi, którzy nie muszą nas zrozumieć za pierwszym razem. Wie, że taki pracownik może być dużo lepiej przygotowany do rozwiązywania problemów i dużo szybciej sobie z nimi poradzi. Jeśli firma pragnie umocnić swoją pozycję na rynku, doceni również wszelkie sugestie rozwoju, jakie jest w stanie wdrożyć.

 

Studiowanie za granicą wymaga naprawdę dużej odpowiedzialności, opanowania, a także umiejętności szukania rozwiązania nawet największego problemu. Niejednokrotnie zmusza nas do wyjścia poza swoją strefę komfortu, co jedynie wzbudza w nas niepewność. Wszystkie te rzeczy sprawiają natomiast, że stajemy się dużo bardziej wartościowymi ludźmi, a także zyskujemy ogrom możliwości, na które w rodzimym kraju moglibyśmy nie trafić.

Dodaj komentarz