Najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie

We współczesnych warunkach, kiedy inflacja szaleje i ceny idą w górę, każdy grosz się liczy. Ograniczamy wydatki, nie stać nas czasem na niektóre produkty. Mimo, że chcielibyśmy zaoszczędzić, to często kończą nam się pomysły na nowe sposoby odkładania pieniędzy.

Zebraliśmy kilka najskuteczniejszych metod, dzięki którym uda Wam się zaoszczędzić na różnych wydatkach.

Planuj i monitoruj wydatki

Pewnie znasz te uczucie, kiedy przez jakiś czas wydajesz pieniądze na to, co chcesz, a potem sprawdzasz stan swojego konta i zaczynasz żałować wszystkiego, co kupiłeś. Oczywiście nie powinniśmy popadać w paranoję i odmawiać sobie każdej przyjemności, ale gdy nasz budżet nie jest nieograniczony warto zwracać uwagę na to, co kupujemy. Dobrym sposobem jest prowadzenie pewnego rodzaju ,,dziennika wydatków’’, w formie na przykład tabelki w Excelu czy w zeszycie. Zapisując tam konkretne rzeczy, które kupujemy oraz nawet przeznaczając sobie określony zasób pieniężny na daną dziedzinę, np. na jedzenie, wyjścia na miasto, itd. jesteśmy w stanie łatwo kontrolować to, ile wydajemy i na co. 

Nie od dziś wiemy, że najlepiej na zakupy chodzić z listą – unikamy wtedy zagubienia się i kupowania niepotrzebnych produktów. Warto również zaplanować sobie mniej więcej posiłki na cały tydzień, żeby wiedzieć co dokładnie mamy, a co jest nam jeszcze niezbędne. Pomaga to również w ograniczeniu marnowania żywności. 

Jeżeli czekają nas w niedalekiej przyszłości duże wydatki, na pewno łatwiej będzie powoli oszczędzać lub nawet podzielić na pół ten koszt, odkładając co miesiąc. Wtedy z wypłaty na jeden raz nie ubędzie aż tak wiele, co nie ograniczy nas zbyt mocno finansowo.

Oszczędzanie na rachunkach

Rachunki za dom czy mieszkanie to często jeden z największych pożeraczy naszych pieniędzy w miesiącu. Aby oszczędzić wodę, pamiętaj o zakręcaniu wody w kranie podczas mycia zębów i twarzy. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, zamiast tego nalej jej do zlewu. Zmywarkę i pralkę załadowuj zawsze do pełna. Raczej wybieraj prysznic niż wannę. Prąd zaoszczędzisz wymieniając żarówki na energooszczędne i nie zostawiając urządzeń wpiętych ciągle do kontaktu. Sprawdź, czy okna w Twoim mieszkaniu lub domu są dobrze szczelne – dzięki temu ciepło nie będzie uciekać więc zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Nie przepłacaj

Sprawdzaj na bieżąco promocje i oferty w poszczególnych sklepach. Jeżeli znajdziesz coś wysoce opłacalnego, kup więcej na zapas, ale pamiętaj aby nie przesadzić. Kupuj zamienniki z tym samym składem, ale innej firmy – nie tylko żywnościowo, ale i w aptece ta rada się sprawdza. Porównuj ceny produktów jednostkowych za kilogram. Zerkaj na półki z promocjami z powodu krótkiego terminu ważności – często mogą one być przecenione aż o połowę ceny. Większe opakowania czasem się dużo bardziej opłacają. W przypadku niektórych produktów zwracaj uwagę na ceny w Internecie – zdarza się, że są one sporo tańsze, np. kosmetyki kolorowe w internetowych drogeriach. Kupuj rzeczy z drugiej ręki. Sprzęty, ubrania, meble można znaleźć w stanie idealnym za niską cenę. Platformy takie jak Vinted, OLX, Facebook Marketplace i Allegro mogą być strzałem w dziesiątkę. Sprawdzaj lokalne sklepiki, targi i antykwariaty. W przypadku zamawianego jedzenia aplikacje typu Uber Eats, Pyszne.pl i Glovo mają często opłacalne promocje. Foodsie i TooGoodToGo to platformy, na których znajdziesz produkty z restauracji i kawiarni, a nawet sklepów, które mimo tego, że są całkowicie dobre do spożycia, lokal nie może ich już sprzedawać na następny dzień. Oferują wtedy tanie paczki z dobrociami w środku, które wystarczy odebrać.

Dodaj komentarz