Jak poprawić swoją zdolność szybkiego uczenia się?

Współczesny rynek pracy niekiedy wymaga od nas umiejętności, jaką jest szybkie przyswajanie wiedzy. Z pewnością nie każdy się z nią rodzi, co nie oznacza, że nie można się jej nauczyć. Jak to zrobić? Sprawdzamy.

Szybkie przyswajanie wiedzy – dlaczego niektórzy mają z tym problem?

Przyswajanie wiedzy jest umiejętnością, którą posiada każdy dobrze rozwinięty oraz zdrowy człowiek. Tylko dzięki temu mogliśmy dotrwać do dzisiejszych czasów unikając na przykład zagrożenia oraz modernizując nasze życie tak, aby było ono jak najbardziej komfortowe.

Niestety nie wszyscy są w stanie szybko pozyskiwać wiedzę. Jest to jednak normalne oraz nie świadczy o jakimkolwiek zaburzeniu. Spójrzmy na sławnych naukowców – z pewnością swoją popularność oraz mądrość zyskali za pomocą ciężkiej pracy, jednak to również szybkość zapamiętywania nowych rzeczy również przyczyniła się do ich sukcesu.

Co więc odpowiada za problem? Czynników można wymieniać wiele. Obecnie mówi się o diecie, która bezpośrednio wpływa na nasz mózg. Ten ważny narząd zlokalizowany w czaszce nie lubi między innymi metali ciężkich, pestycydów oraz alkoholu. Wszystkie te czynniki, z wyjątkiem alkoholu, możemy znaleźć w naszej diecie, nawet o tym nie wiedząc. Najwięcej pestycydów znajduje się w owocach i warzywach, metali ciężkich w mięsie.

Szybkość w nauce a dzieciństwo

Duże znaczenie w szybkim przyswajaniu wiedzy ma również nasze dzieciństwo a w szczególności to, jak zostaliśmy wychowani. Sięgnijmy w przeszłość oraz zastanówmy się, czy przykładaliśmy dużą wagę do nauki podczas zajęć w szkole, odrabiania prac domowych oraz czytania książek?

Dzieci, których rodzice stawiają nacisk na szkolnictwo w przyszłości łatwiej zapamiętują wiele rzeczy. Ma na to wpływ nie tylko sama szkoła podstawowa, ale również przedszkole oraz zajęcia pozalekcyjne. Naukowcy szacują, że to właśnie najmłodsze lata człowieka sprzyjają szybkiemu przyswajaniu wiedzy oraz możliwości rozwoju mózgu pod kątem zapamiętywania.

Czy można w jakiś sposób nauczyć się szybkiego uczenia?

Czasami obowiązki zawodowe skłaniają nas do tego, aby nauczyć się zapamiętywania. Sposobów jest wiele. Można zacząć od określenia, w jaki sposób działa nasz mózg. Jesteśmy wzrokowcami, czy może słuchowcami?

Od odpowiedzi na takie pytanie zależy, w jaki sposób powinniśmy zacząć pracować nad zapamiętywaniem. Jeśli jesteśmy wzrokowcami powinniśmy kłaść nacisk na przetwarzanie wiedzy za pomocą tekstu. Nic prostszego – wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową oraz zebrać informacje na temat konkretnego problemu. Im częściej będziemy czytać oraz wykorzystywać taką wiedzę w praktyce, tym skuteczniej zapamiętamy treść.

Jeśli okaże się jednak, że zapamiętujemy informacje za pomocą słuchu, wówczas powinniśmy oglądać jak najwięcej poradników w formie podcastów lub filmów. Dobrym pomysłem będzie również rozmowa z drugim człowiekiem.

Aby móc skutecznie nauczyć się szybkiego przyswajania wiedzy warto również zrezygnować z częstego użytkowania swojego telefonu. Dlaczego? To właśnie jego ekran przyciąga nas do siebie zapełniając czas często niepotrzebnymi treściami. Nasz mózg nie jest w stanie ich zapamiętać przez co mamy problem z przyswajaniem wiedzy.

Dodatkowo używanie telefonu zazwyczaj wiąże się z rozrywką. Nawet jeśli naszym założeniem jest pozyskanie wiedzy, to bardzo często rozpraszają nas powiadomienia oraz wyświetlane reklamy, które współcześnie są nastawione na preferencje klienta.

Duże znaczenie ma również wspomniana wcześniej dieta. Unikajmy żywności, której pochodzenia nie jestesmy w stanie zweryfikować. Postawmy na produkty BIO, czyli takie, których wzrost jest kontrolowany pod kątem ekologiczności. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz mózg nie zostanie obciążony dodatkowymi szkodliwymi substancjami.

Teraz już wiemy, że umiejętność szybkiego zapamiętywania nie bierze się znikąd. Jest to praca nad zapamiętywaniem, odpowiednia dieta, ograniczenie używania telefonu w celach rozrywkowych oraz co najważniejsze skupieniu się na wczesnych latach swoich dzieci.

Dodaj komentarz