Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekta wzroku polega na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera, zależnie od wady wzroku. Załamywane przez niego promienie padają na siatkówkę, tworząc przy tym bardzo wyraźny obraz. Warto jest wiedzieć, w jaki sposób przebiega sam zabieg i jakie wady wzroku można za jego pomocą skorygować.

Czym jest zabieg laserowej korekcji wzroku?

Najprościej mówiąc, zabieg ten polega na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera. Do zabiegu wykorzystuje się lasery excimerowy i femtosekundowy, które mają na celu poprawienie wzroku. Jest to obecnie nie tylko najskuteczniejszy sposób poprawienia widzenia pacjentów, ale również najbezpieczniejszy. Pacjenci borykający się z krótkowzrocznością, astygmatyzmem i dalekowzrocznością niemal natychmiast wracają do prawidłowego widzenia, a co za tym idzie powrotu do normalnego funkcjonowania. Obecnie takie rozwiązania jak okulary korekcyjne czy soczewki odchodzą w zapomnienie. Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekta wzroku jest bardzo popularnym zabiegiem, na który decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Na zabieg można zdecydować się w każdym wieku. Najczęściej jednak przeprowadzany jest u pacjentów, którzy przez wadę wzroku borykają się także z bólem oczu i głowy. 

Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przez lekarza. Na jego podstawie lekarz decyduje czy nie występują żadne przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli wszystko będzie dobrze, to wybierze ona dla nas odpowiednią metodę korekcyjną. 

Laserowa korekta wzroku – jak przebiega?

Co najważniejsze to laserowa korekta wzroku jest zabiegiem szybkim i mało inwazyjnym. Za pomocą lasera kształt rogówki zostaje skorygowany tak by światło, która pada do oka, skupiało się na siatkówce. Zależnie od wady wzroku wykonuje się tak zwane:

  • Astygmatyzm – wyrównanie rogówki
  • Krótkowzroczność — spłaszczenie rogówki
  • Dalekowzroczność — uwypuklenie rogówki
CZYTAJ  Automatyczna linia pakująca i paletyzacja – jak wpływają na efektywność produkcji?

Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności usypiania pacjenta, który jest w stałym kontakcie z lekarzem. Zabieg polega na skierowaniu lasera na oko i za jego pomocą zmieniany jest kształt rogówki. Większość pacjentów po zabiegu zgłasza specjalistom natychmiastową poprawę widoczności, inni natomiast potrzebują więcej czasu na rekonwalescencję. Sam zabieg jest bezbolesny i szybki, nie ma również konieczności pozostania w szpitalu na kilka dni. Niektórzy pacjenci już następnego dnia wracają do swoich codziennych obowiązków, a nawet do pracy. Konieczne jest jednak dostosowanie się do zaleceń lekarza po wykonanym zabiegu, aby uniknąć komplikacji.

Laserowa korekta wzroku – czy trzeba ją powtarzać?

Prawie każdy pacjent po zabiegu zauważa niemal natychmiastową poprawę widoczności. Inni natomiast jedynie częściową. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest wada przed przeprowadzonym zabiegiem. Laserową korektę wzroku przeprowadza się raz w życiu i zazwyczaj nie ma konieczności jej powtarzania. W przypadku, gdy u pacjenta dochodzi do regresji wady, lekarz może zdecydować o konieczności powtórzenia zabiegu. Bardzo ważne jest jednak, aby po zabiegu stosować się do zaleceń lekarza, by nie doszło do powikłań. Najważniejsze zasady, to:

  • Zakładanie okularów z filtrem UV, nawet w pochmurne dni
  • Chronienie oczu przed słońcem i wiatrem
  • Nieobciążanie oczu przed kilka dni, unikanie TV i monitora komputera
  • Unikanie kurzu i dymu
  • Nie kapać się w basenie około 3 miesięcy
  • Unikać kontaktu z ludźmi mającymi infekcję
  • Niewykonywanie makijażu około 3 tygodni
  • Unikanie wysiłku fizycznego
  • Stosowanie kropli do oczu przepisanych przez lekarza

Zabieg laserowej korekcji oczu jest prawie bezinwazyjny, szybki i jeszcze tego samego dnia możemy wyjść ze szpitala do domu. Co ważne pacjenci rzadko zgłaszają jakiejkolwiek dolegliwości po zabiegu, jednak stosowanie się do wytycznych okulisty jest konieczne, w innym razie możemy doprowadzić do poważnych komplikacji. Powtórzenie zabiegu w razie konieczności jest możliwe, jednak bardzo rzadko zdarza się, by było to konieczne.

Dodaj komentarz