ULICA TWARDA W DZIEJACH WARSZAWY

Data: 
2013-10-06
Miejsce: 
Warszawa
FUNDACJA IM. PROF. MOJŻESZA SCHORRA

Zaprasza na otwarcie wystawy ULICA TWARDA W DZIEJACH WARSZAWY

6 października (niedziela), godz. 15:30

Plac Grzybowski

Poznając Twardą poznajemy w miniaturze dzieje całego miasta. Wszystko co się w nim działo, dobrego i złego, odciskało się przecież na losach i życiu jej mieszkańców. Tak jak stolica przeżywała okresy burzliwego rozkwitu, marazmu i upadku. Ulegała wielokrotnie przeobrażeniom zachowując jednak stale cechę niezmienną – fascynującą różnorodność mieszkańców. Od chwili, gdy w roku 1770 otrzymała swą dzisiejszą nazwę, wraz z innymi traktami Starej Warszawy, ulica Twarda wiernie towarzyszy losom miasta. A może się ono pochwalić, jak mało które, burzliwą i dramatyczną historią z licznymi zwrotami akcji.

Warszawa, z gnuśnego średniej wielkości miasta epoki saskiej otoczonego jurydykami, ogrodami i małymi dworkami szlacheckimi, przerodziła się, już w końcu XVIII wieku, w tętniącą życiem europejską metropolię. W ciągu XIX wieku liczba mieszkańców wzrasta o 1000% - od 69 tys. do prawie miliona. Paradoksalnie, bardzo dynamiczny rozwój Warszawy od lat siedemdziesiątych XIX wieku wiąże się z ponurą epoką popowstaniowych represji. Do miasta napływają przedstawiciele drobnej szlachty zmuszeni do migracji konfiskatami majątków, ale także świeżo uwłaszczeni chłopi poszukujący lepszych perspektyw życiowych. Po zniesieniu granicy celnej między Królestwem a Rosją ludzie interesu mogą tu liczyć na zyskowne dostawy na wschód.

Warszawa staje się miastem otwartym na nowinki. Powstaje wiele zakładów przemysłowych, rośnie zapotrzebowanie na usługi – zmienia się struktura społeczna i zawodowa. Wzrastają potrzeby edukacyjne i kulturalne; tworzone są instytucje odpowiadające tym oczekiwaniom. W warunkach niewoli politycznej uaktywnia się warszawska inteligencja: nauczyciele, artyści, dziennikarze, lekarze, etc. To oni stworzą klimat, dzięki któremu Warszawa stanie się miastem zwanym „Paryżem północy” .

Na 30 planszach, odwiedzający wystawę szczegółowo zapoznają się z historią Twardej, ulicy tak dzisiaj odmiennej. Przez pryzmat dziejów tej jednej ulicy zapoznają się z życiem całej stolicy, z jej wielokulturowymi tradycjami, losami mieszkańców, którzy odegrali znaczącą rolę w historii miasta. Twarda była także miejscem działalności wielu instytucji użyteczności publicznej, organizacji dobroczynnych. Przechodząc przez szereg, wspaniale zaprojektowanych przez młodych grafików plansz, zwiedzający prześledzą zmiany zachodzące w charakterze i funkcjach samej ulicy.

ZAPRASZAMY!