Spotkanie z Michaelem Wieckiem - cenionym skrzypkiem o niemiecko-żydowskich korzeniach

Data: 
2019-04-16
Miejsce: 
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
wstęp wolny

Ośrodek KARTA i Niemiecki Instytut Historyczny zapraszają na spotkanie z niezwykłym gościem, Michaelem Wieckiem, urodzonym w 1928 roku w Königsbergu cenionym  skrzypkiem o niemiecko-żydowskich korzeniach, autorem książki Miasto utracone. Młodość w Königsbergu w czasach Hitlera i Stalina. W rozmowie weźmie także udział prof. Ruth Leiserowitz. Spotkanie poprowadzi red. Maria Krawczyk z Ośrodka KARTA,

a fragmenty książki przeczyta Maciej Motylski. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 w Niemieckim Instytucie Historycznym (Aleje Ujazdowskie 39).  

 

Wspomnienia Michaela Wiecka (ur. 1928 w Königsberguw rodzinie znanych muzyków), niemieckiego skrzypka, są poruszającym zapisem dzieciństwa i młodości pod panowaniem narodowegosocjalizmu, a później systemu sowieckiego. Przed najgorszymi skutkami narastającego antysemityzmu chroniło go tylko pochodzenie ojca, a po zakończeniu II wojny jedynie własna odwaga, determinacja i pomysłowość pomagały mu ratować siebie i rodzinę przed zagrożeniem ze strony Sowietów.

Za działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego Michael Wieck otrzymał Otto Hirsch Medal (2005), został również odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2016).

 

Na parę chwil przed wymarszem jeden z Rosjan odkrywa skrzypce ojca, które nosi on przypięte na plecach. Wchodzi pomiędzy nas i wskazuje prosząco na instrument – ojciec odmawia. Wtedy Rosjanin wyciąga pistolet i przykłada ojcu do policzka w taki sposób, że i ja, stojący obok, znajduję się na linii strzału. Ojciec mówi: „Proszę, strzelaj”, a ja ustawiam głowę tak, by – jeśli strzeli – musiał trafić. Odchodzi od nas zirytowany, ale też, jak mi się zdaje, z pewnym szacunkiem.