Kibuc na Jazdowie

Data: 
2013-07-20
Miejsce: 
Warszawa
Serdecznie zapraszamy do kibucu na Jazdowie. Start już w najbliższą sobotę, 20 lipca. W szczególności polecamy domek nr 3/20, w którym ZOOM przygotował "Kibuc Warszawa" i całe mnóstwo atrakcji. Szczegółowy program poniżej.

Program na 20 lipca:
Jazdów 3/20 zamieni się w "Kibuc Warszawa" Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. W sierpniu dołączą do niego: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która będzie tu nagrywać wspomnienia z odbudowy Warszawy, a tymczasowy zakład fotograficzny uruchomi Kolektyw Gęsia Skórka.

o g. 12:00 - warsztat stolarski. Budowanie warsztatu stolarskiego. Krótka opowieść o drewnie i o tym, co można z niego wykonać. Prowadzenie: Aleksander Schwarz.

o g. 15:00 - pokaz dokumentalnego filmu o postaci i twórczości artysty związanego z Warszawą - Władka Klamerusa.Tomasz Lec przedstawi instalację złożoną z niecodziennych varsavianów - Syreni Śpiew.

o g. 16:00 - Warsztat ogrodniczy. Zakładanie własnych skrzynek warzywno-ziołowych w Kibucu Warszawa. Warsztat poprowadzi Iga Kołodziej.

o g. 17:00 - Pokaz trylogii filmowej „... i zadziwi się Europa” Yael Bartany

zaś o g. 18:15 - dyskusja: „Żydzi wracajcie... tylko co dalej”. Goście: Piotr Paziński (Midrasz), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna), prowadzenie Mikołaj Mirowski (Forum Żydów Polskich, Liberte!)

Szef ZOOM - Janek Śpiewak gorąco zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do włączenia się w kibuc z własnymi inicjatywami!

Chętnych prosimy o kontakt: zoom@zoom.edu.pl

----------------------------------------------

​Jeszcze niedawno jeździły tu buldożery, a zielone osiedle drewnianych domków miało zniknąć z mapy miasta. Już od soboty 20 lipca, dzięki akcji „Otwarty Jazdów”, domki fińskie ożyją na nowo.

Akcję „Otwarty Jazdów” uruchomili mieszkańcy osiedla oraz kilkanaście organizacji, które w kilku opuszczonych dzisiaj domkach fińskich na całe lato urządzą swoje siedziby. Dzięki temu od 20 lipca do końca września na Jazdowie odbywać się będą warsztaty, spotkania, spacery i wykłady na najróżniejsze tematy – od ekologii, przez dizajn po historię Warszawy. Działać będzie m.in. warsztat stolarski, otwarta pracownia artystów z ASP oraz punkt przysług sąsiedzkich. Cała akcja otrzymała wsparcie ze strony Urzędu Dzielnicy Śródmieście oraz miejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, które zgodziły się na zajęcie kilku opuszczonych dzisiaj domków.

To pierwsza tego typu wspólna inicjatywa mieszkańców, organizacji i władz miasta w Warszawie. – Całe nasze osiedle zamieni się otwartą przestrzeń działań kulturalnych i obywatelskich – mówi Andrzej Górz, jeden z organizatorów, mieszkaniec Jazdowa i podkreśla: –Dzięki tak wielu działaniom ta część osiedla, z której wyprowadzili się mieszkańcy, odżyje na nowo. Niektóre organizacje już teraz własnymi siłami odremontowały i odmalowały swoje „letnie siedziby”.

W sobotę 20 lipca organizatorzy zapraszają na oficjalne otwarcie. Od rana do wieczora zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku. A już od poniedziałku na „Otwarty Jazdów” będzie działać regularnie. Program wydarzeń można śledzić na bieżąco pod adresem: www.facebook.com/jazdow.

„Otwarty Jazdów” – START! - Sobota, 20 lipca, osiedle domków fińskich