Wiadomości

 
 
 

Zmarł żydowski wydawca i filantrop ratujący chrześcijan

W Londynie zmarł w środę lord George Weidenfeld, żydowski wydawca i filantrop, który wsparł niedawno misję ratunkową chrześcijan Bliskiego Wschodu przed prześladowaniem przez terrorystów z Państwa Islamskiego (IS). Miał 97 lat. Był m. in. bliskim przyjaci

Urodzony w 1919 r. lord Georg Weidenfeld, brytyjski dziennikarz i wydawca pochodził z żydowskiej rodziny z Austrii. Studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz w Akademii Dyplomatycznej. Po wkroczeniu Niemców w 1938 roku musiał emigrować do Londynu, gdzie rozpoczął pracę w BBC. W 1948 został współzałożycielem wydawnictwa "Weidenfeld and Nicolson", przekształcone potem w Orion Books, które specjalizuje się m.in. w wydawaniu ważnych dzieł z zakresu historii europejskiej oraz biografii, np. pamiętników Charlesa de Gaulle’a, Konrada Adenauera, Goldy Meir czy Henry Kissingera. W 2005 r. wydało ono po angielsku m.in. dzieło Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość".

Sir Weidenfeld założył renomowany Instytut Dialogu Strategicznego stawiający czoła wyzwaniom stającym przed współczesnym światem, m.in. w związku z narastaniem nienawiści, ksenofobii i ekstremizmu. Był wiceprezydentem Światowego Kongresu Żydów. 

W 2015 Weidenfeld utworzył "Safe Havens Fund", aby finansowo wesprzeć przesiedlenie zagrożonych prześladowaniami przez terrorystów z Państwa Islamskiego 2 tys. chrześcijańskich rodzin z Syrii i Iraku do Europy. Pierwsza grupa 150 syryjskich chrześcijan na zaproszenie polskiego rządu przybyła w lipcu ub.r. do Warszawy.

Tworząc fundację Weidenfeld uzasadniał, że w ten właśnie sposób spłaca swój moralny dług wdzięczności wobec brytyjskich kwakrów, protestanckiej wspólnoty religijnej o pełnej nazwie Religijne Towarzystwo Przyjaciół, której organizacja Refugee Children Movement ocaliła nastoletniego Weidenfelda w 1938 roku od eksterminacji hitlerowskiej w Austrii włączając do tzw. "kindertransportu" i wywożąc do Anglii. 

W lipcu ub.r. w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" wyznał, że chce spłacić dług wdzięczności wobec chrześcijan, którzy pomogli mu, jako dziecku, w ucieczce z nazistowskiej Austrii. Powiedział, że jest przerażony zarówno przemocą IS jak i bojaźliwą odpowiedzią militarną zachodnich rządów. Podkreślił, że głównym celem wspieranych przez niego działań jest danie chrześcijanom bezpiecznego schronienia.

Źródło: 
KAI
01.02.2016