Wiadomości

 
 
 

Rosja kupi kolejne samoloty bezzałogowe w Izraelu

Rosja kupi izraelskie samoloty bezzałogowe; odpowiednie porozumienie podpisały we wtorek izraelska spółka państwowa Israel Aerospace Industries (IAI) i rosyjski producent uzbrojenia Oboronprom

Rosja kupi izraelskie samoloty bezzałogowe; odpowiednie porozumienie podpisały we wtorek izraelska spółka państwowa Israel Aerospace Industries (IAI) i rosyjski producent uzbrojenia Oboronprom - poinformowano w środę w Jerozolimie.

Maszyny mają być montowane w Rosji w ramach joint venture i przeznaczone będą na potrzeby rosyjskiego resortu obrony. Będzie to już druga dostawa tych samolotów dla Rosji. Wcześniej Rosja kupiła od Izraela 12 takich samolotów, przeszkolono około 50 osób do ich obsługi.

We wrześniu Rosja i Izrael podpisały ramową umowę o współpracy wojskowej. Moskwa zamierza stworzyć flotę składającą się z izraelskich samolotów bezzałogowych. Podobne maszyny szpiegowskie wykorzystywała Gruzja w trakcie konfliktu z Rosją w 2008 roku.

Na początku kwietnia wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Nikołaj Pankow poinformował, że Rosja wydała na badania i budowę własnych samolotów bezzałogowych 5 mld rubli (ok. 119 mln euro), ale rosyjskie maszyny nie dorównywały izraelskim w żadnym z parametrów i nie spełniały wymagań wojskowych.

Umowa o zakupie samolotów bezzałogowych pomoże wzmocnić kontakty Izraela z Rosją - państwem, które odgrywa znaczącą rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz powstrzymania rozwoju irańskiego programu nuklearnego.

Izrael naciska na Rosję, by nie sprzedawała broni do zagrażających mu Syrii i Iranu. Moskwa obiecała, że w ramach nowych sankcji nałożonych na Teheran przez ONZ w związku z programem atomowym Iranu nie dostarczy temu państwu baterii rakiet przeciwlotniczych S-300.

Źródło: 
Źródło: Reuters, PAP
13.10.2010