Wiadomości

 
 
 

Brytyjscy Żydzi ubiegają się o unijne paszporty

Po Brexicie londyńscy Żydzi z nadzieją patrzą na Niemcy – donosi amerykański dziennik „The New York Times”. Brytyjczycy mający żydowskie pochodzenie nie chcą rezygnować z możliwości robienia interesów w UE.

 

Nowojorski dziennik rozpoczyna swoją relację od historii trzydziestopięcioletniego Levine’a, który podobnie jak jego rodzina, ubiega się o obywatelstwo niemieckie.

 

Londyńczyk zamierza wykorzystać istniejący w niemieckim ustawodawstwie od 1949 r. zapis prawny, dotychczas rzadko stosowany. Przepis zezwala wszystkim byłym obywatelom niemieckim i ich potomkom, których naziści pozbawili obywatelstwa niemieckiego „ze względów politycznych, rasowych lub religijnych” w okresie od 30 stycznia 1933 roku do 8 maja 1945 roku na przywrócenie obywatelstwa.

 

Jak donosi ambasada niemiecka w Londynie, po referendum w sprawie Brexitu wnioski o przywrócenie obywatelstwa złożyło już ponad 400 osób. Wszyscy powołali się na art. 116 ustawy z 1949 r. – Oczekujemy, że jeszcze więcej wniosków napłynie w najbliższych tygodniach – twierdzi jeden z urzędników ambasady Knud Noelle. Dodał on, że zwykle ambasada otrzymywała jedynie około 20 takich wniosków rocznie.

 

- Zainteresowanie uzyskaniem obywatelstwa niemieckiego wśród brytyjskich Żydów jest znacznie większe niż kiedykolwiek wcześniej – informuje z kolei Michael Newman, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Żydowskich Uchodźców, który powiedział, że on też rozważa ubiegania się o obywatelstwo niemieckie. Stowarzyszenie ma siedzibę w Londynie.

 

- Nie pamiętam, by kiedykolwiek w ciągu 75-letniej historii stowarzyszenia było takie zainteresowanie uzyskaniem obywatelstwa niemieckiego. Brexit sytuację tę zmienił diametralnie – przekonuje.

 

Brytyjscy Żydzi liczą, że uzyskanie drugiego paszportu europejskiego pozwoli im na zachowania prawa do swobodnego podróżowania po Europie, do pracy i mieszkania gdziekolwiek chcą w UE.

 

„NYT” donosi, że społeczność żydowska mająca obywatelstwo brytyjskie, zamieszkująca zarówno na Wyspach, jak i na kontynencie, gorączkowo poszukuje możliwości pozyskania paszportu także innych krajów UE. Badają swoje korzenie, rozważają zawarcie małżeństwa z obywatelami UE, szczegółowo analizują wymogi stałego pobytu lub poszukują innych rozwiązań prawnych, aby uniknąć negatywnych skutków Brexitu.

 

- Nie zdawałem sobie sprawy, jak łatwe jest ubieganie się o obywatelstwo niemieckie – przekonuje Levine, który dodał, że z wnioskiem wystąpił początkowo ze względów praktycznych. Brat przekonał go, że to „dosłownie tylne drzwi do Europy”.

 

Wielka Brytania zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Wielu Żydów mieszkających w Wielkiej Brytanii przekonuje, że nie zamierza przenosić się do Niemiec. Chodzi jedynie o zachowanie przywilejów, jakie daje członkostwo w UE.

 

Richard Ferrer, redaktor pisma „Jewish News” z siedzibą w Londynie, chwali Niemcy pomimo niechlubnej przeszłości. W jego przekonaniu „Berlin zrobił wszystko co w jego mocy, aby zadośćuczynić za krzywdę wyrządzoną Żydom”. - Jestem bardzo pro-niemiecki i jestem bardzo zadowolony z Niemiec – mówił w rozmowie z „NYT”.

 

Około 70 tys. Żydów z Niemiec, Austrii i byłej Czechosłowacji przybyło do Wielkiej Brytanii przed 1939 rokiem. Zdaniem szefa Stowarzyszenia Żydowskich Uchodźców byli oni traktowani z podejrzliwością przez władze brytyjskie. Wielu z nich trafiło do obozów internowania np. na wyspie Wight, często razem z pro-nazistowskimi Niemcami, którzy także postanowili przenieść się do Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: 
nytimes.com
19.08.2016