Wiadomości

 
 
 

Zmarł Samuel Willenberg

W piątek zmarł Samuel Willenberg, ochotnik 1939 roku, uczestnik buntu w Treblince w 1943 roku, powstaniec warszawski, rzeźbiarz.

Samuel Willenberg urodził się 16 lutego 1923 roku w Częstochowie, w rodzinie słynnego żydowskiego malarza. 

Wybuch wojny zastał pod Warszawą. 6 września 1939 roku Willenberg wyruszył na wschód, w kierunku Lublina. W czasie marszu na ochotnika przyłączył się do wojska. Brał udział między innymi w potyczce z Armią Czerwoną w okolicach Chełma 25 września, w czasie której został ciężko ranny. 

W 1942 roku, w transporcie liczącym 6,5 tysiąca osób, trafił do obozu koncentracyjnego w Treblince. Brał udział w buncie 2 sierpnia 1943 roku, po którym uciekł wraz z 200 więźniami. Dzięki pomocy Polaków dotarł do Warszawy i tam włączył się w działalność konspiracyjną. Wziął udział w powstaniu warszawskim w batalionie AK "Ruczaj", a następnie służył w Armii Ludowej. 

W 1950 roku wyemigrował do Izraela, gdzie napisał wspomnienia z Treblinki. W 1994 roku ponownie przyjął polskie obywatelstwo. 

Jest autorem serii 15 rzeźb, przedstawiających ludzi i sceny z Treblinki, a także kilku map i rysunków obozu. 

Samuel Willenberg otrzymał wiele odznaczeń, między innymi: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Złoty Medal Wojska Polskiego. 

W 2008 roku za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: 
Haaretz, IAR
20.02.2016