Wiadomości

 
 
 

Wrocław: Mała Synagoga po remoncie

Wspaniałe freski zdobią plafon Małej Synagogi, która po remoncie została oficjalnie otwarta w czwartek (10 grudnia) o godz. 17. Wydarzenie odbyłosię z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Zostały też uroczyście zapalone świece chanukowe.

Mała Synagoga - szul to sala modlitw znajdująca się przy Synagodze Pod Białym Bocianem. Została założona w 1945 roku w budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Po 1968 roku była jedyną czynną synagogą we Wrocławiu. Dziś członkowie gminy modlą się w niej regularnie. We wnętrzu znajduje się Aron ha-kodesz, a po jego prawej stronie wisi Ner Tamid – wieczne światło. Srebrna lampka ozdobiona głowami jeleni jest arcydziełem wrocławskiego złotnika Carla Gottlieba Freytaga. Powstała w roku 1811. Wróciła do Wrocławia w ubiegłym roku dzięki staraniom Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Fundacji Bente Kahan oraz sponsorom. Jeleń w symbolice hebrajskiej to znak czułej miłości i poświęcenia a także znak dążenia ku Bogu i jego błogosławieństwa.

Remont Małej Synagogi (szulu) współfinansowany został przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddział Wrocław, Fundację Bente Kahan, Miasto Wrocław, Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego.

Źródło: 
12.12.2015