Wiadomości

 
 
 

Warszawa Singera - zobacz nieistniejące miasto

W stolicy trwa XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, a jedną z jego atrakcji są spacery po nieistniejącym mieście, jakim jest żydowska Warszawa.

Przewodniczka miejska Katarzyna Chudyńska-Szuchnik docenia zainteresowanie przeszłością miasta, jakie wykazują warszawiacy. - Mieszkańcy Warszawy są spragnieni wiedzy o swoim mieście. Warszawa Singera, przy okazji bardzo ciekawej oferty festiwalu, daje szansę, by również udać się na wycieczki - opowiada przewodniczka.

Spacery muzyczne, edukacyjne, związane z architekturą to tylko niektóre z propozycji festiwalu. - W tym roku prowadziłam wycieczkę związaną z modernistycznymi architektami żydowskimi, którzy działali w drugiej połowie lat 30. XX wieku. W zasadzie jest to czas, kiedy patron festiwalu - Isaac B. Singer - już opuścił Warszawę, bo w 1935 roku udał się na emigrację, czyli jest to temat, którego w jego książkach nie znajdziemy - opowiada Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Goście Anny Stempniak mówili o adresach, pod którymi można znaleźć ciekawe przykłady tego typu architektury, znaczeniu ulicy Próżnej dla Festiwalu Singera oraz w jaki sposób to wydarzenie może nas zainspirować.

W programie wspominaliśmy również wybitnego aktora teatralnego i filmowego, zmarłego 23 sierpnia Jerzego Kamasa, pamiętnego pana Wokulskiego.

Źródło: 
IAR
25.08.2015