Wiadomości

 
 
 

Warszawa: Obchody 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Kadisz zakończył uroczystości pod Pomnikiem Warszawskiego Getta, upamiętniające 72. rocznicę wybuchu powstania przez organizacje żydowskie.

Wcześniej odczytane zostały nazwiska osób, które bohatersko poniosły śmierć w obronie więźniów getta, a poszczególne delegacje rządowe złożyły wieńce pod pomnikiem ofiar niemieckiej okupacji.

W niedzielnych uroczystościach wziął udział m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który przypomniał historię tragicznych wydarzeń z roku 1943. - To że dzisiejsze uroczystości możemy obchodzić jawnie, publicznie, z udziałem różnych wyznań i pokoleń to triumf dobra – powiedział w swoim wystąpieniu prof. Bartoszewski. Zaznaczył przy tym, że dziś kraje wysokorozwinięte dziwią się wojnom na terenie np. Afryki, a zapominają, że nie tak dawno w centrum Europy kraj chrześcijański dopuścił się strasznych zbrodni. - Przykład państwa niemieckiego jest jednak krzepiący, ponieważ się ono zmieniło. Świadczy o tym chociażby obecność niemieckiego ambasadora na dzisiejszych obchodach, która jest naturalna i pożądana – dodał prof. Bartoszewski. Ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari stwierdziła, że Powstanie w Getcie jest dla mieszkańców Izraela symbolem izraelskiego heroizmu. Pamiętajmy i rozwijajmy wszystkie wartości związane z dialogiem i tolerancją – zaapelowała do zgromadzonych ambasador Anna Azari. 

Przed gmach Muzeum Historii Żydów Polskich tłumnie przybyli ludzie w różnym wieku chcący upamiętnić bohaterów. Wielu z nich trzymało żółte kwiaty. - Żonkil to symbol życia i symbol dnia w którym środowisko żydowskie poniosło największą stratę – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press – uczestniczka obchodów pani Grażyna Orzechowska Mikulska - Przybyłam pod pomnik dla moich przyjaciół w środowisku żydowskim i wszystkich którzy zginęli. Byliśmy wszyscy razem jednymi Polakami i jednymi warszawiakami - dodała pani Grażyna. Z kolei Stanisław Świerczewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata podkreślał w rozmowie z AIP, że od wielu lat stawia się pod Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta, aby oddać hołd "wspaniałym ludziom, którzy w ogniu walki ginęli, żeby uratować innych”. - Dziś z wielkim wzruszeniem wspominamy tych ludzi, którzy ratowali i tych którzy byli ratowani w czasie II wojny światowej. Zbierają się tu pojedyncze osoby, całe rodziny i poszczególne organizacje, takie jak nasza, aby oddać hołd bohaterom – mówił Stanisław Świerczewski. Po uroczystościach pod Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta nastąpiło złożenie wieńców pod innymi miejscami pamięci, m.in. Pomnikiem Żegoty, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatz, przy Tablicy Pawła Frenkla, ul. Muranowska 1, a także w enklawie getta przy ul. Siennej 55. Obchodom 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim towarzyszy akcja "Żonkil” zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich, w której wolontariusze rozdają mieszkańcom stolicy papierowe żółte żonkile upamiętniające bohaterów getta. - Jestem wolontariuszem i chcę upamiętniać zarówno powstanie na terenie getta warszawskiego, jak i inne ważne rocznice w dziejach Polski, bo to jest nasza historia – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press uczestnik akcji Mateusz. - Było to niezwykle tragiczne wydarzenie, zarówno w dziejach Polski, jak i całego świata, o którym należy pamiętać i o nim przypominać – dodała wolontariuszka Ola. Papierowe żonkile rozdawane są również w innych miastach Polski i za granicą. Powstanie w getcie warszawskim, zorganizowane przez żydowskie podziemna formacje zbrojne, wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom, a także pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Przyczyną powstania była likwidacja getta warszawskiego oraz eksterminacja jego mieszkańców, która dokonywana była w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Źródło: 
19.04.2015