Wiadomości

 
 
 

Rasistowskie hasło na kamienicy przy Gdańskiej w Łodzi

Rasistowskie hasło, które bulwersuje łodzian, to blisko pół-metrowy czerwonym napis "Bij czarnucha". Pod nim znajduje się znak skinów (krzyż wpisany w koło) i gwiazda Dawida.

Jak twierdzi Czytelniczka, która zgłosiła ten problem, hasło kłuje przechodniów w oczy od kilku lat. - Napis jest wstrętny - burzy się łodzianka, która bardzo często przechodzi obok kamienicy. - Nie rozumiem, jest tam od długiego czasu, a nikt z tym nic nie zrobił. Pierwszy raz zobaczyłam go dwa lata temu. Kilka razy starałam się interweniować w różnych miejscach, ale bez odzewu - twierdzi łodzianka. Kamienica przy ul. Gdańskiej 46 jest własnością prywatną i zgodnie z prawem to jej zarządca odpowiada za to, co widnieje na elewacji. reklama Uchwała Rady Miejskiej w Łodzi stanowi, że na usunięcie obraźliwego napisu administrator budynku ma 24 godziny. Nakaz zamalowania wystawia straż miejska. Zadzwoniliśmy do straży i administratora budynku. Usłyszeliśmy, że w czwartek w trybie pilnym napis zostanie zamalowany. 

Jak twierdzi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Edelmana, rasistowskie napisy są dużym problemem Łodzi. Jej zdaniem, obraźliwe hasła zastąpiły prześmiewcze teksty typu "ŁKS jeździ na wakacje do Zgierza", ale nietolerancji na łódzkich kamienicach nadal jest dużo. - Zawsze, gdy oprowadzamy gości z innych miast czy zagranicy, musimy tłumaczyć, że te wszystkie gwiazdy Dawida nie są tak naprawdę wymierzone w Żydów, ale drużynę piłkarską. Wszyscy to rozumieją, ale niesmak pozostaje - mówi Justyna Tomaszewska. W ubiegłym roku na usunięcie napisów z miejskich budynków samorząd wydał ponad 100 tys. zł. W 2014r. straż miejska wydała 200 nakazów zamalowania wulgarnych haseł. W tym roku mundurowi interweniowali w podobnych sytuacjach 56 razy. W przypadku, gdy szkody szacowane są na więcej niż pół tysiąca złotych, sprawę przejmuje policja. Wtedy chodzi już o zniszczenie mienia. W ubiegłym roku były 183 takie sprawy. 

Źródło: 
Dziennik Łódzki
30.05.2015