Wiadomości

 
 
 

Nowy sklep koszerny

Był czerwony dywan, szampan i wstęga przecięta przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. W niedzielę w Warszawie został oficjalnie otwarty nowy sklep koszerny.

W chwilę po przecięciu wstęgi pomiędzy regałami pojawiło się wielu kupujących. 

Ilustracja

Pierwszymi klientami sklepu byli m. in. rabin Michael Schudrich

i poseł Ryszard Kalisz (foto: K. Bielawski)   

 

Sklep wcześniej prowadził sprzedaż przez internet. Teraz jego właściciel postanowił otworzyć lokal na warszawskim Muranowie. To obecnie drugi – obok sklepu Adama Szyca w synagodze Nożyków – sklep koszerny w stolicy.

Sklep oferuje szeroki wybór produktów spożywczych – od pieczywa po alkohole. Można w nim dostać także różne utensylia, niezbędne w tradycyjnym żydowskim domu.

– To ma być nie tylko sklep, ale też miejsce z atmosferą – zapowiada właściciel Piotr Goldenberg – Można będzie do nas wpaść także na kawę, zjeść kanapkę i posłuchać muzyki.

Sklep mieści się przy ul. Andersa 15, choć park oddzielający go od ulicy sprawia, że bliżej tu z ul. Anielewicza.

– Znajdujemy się zaledwie 200 m od historycznej ulicy Nalewki, gdzie przed wojną było wiele takich sklepów – zaznacza Piotr Goldenberg.

Muranów to teren dawnego getta, po 1943 r. zrównanego przez Niemców z ziemią. Dzielnica przez dekady kojarzona głównie z martyrologią, dziś powoli staje się sceną żydowskiego życia. Działa tu Centrum Kultury Jidysz, synagoga Chabad Lubawicz, od 2013 r. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Teraz będzie tu można wpaść także na koszerne zakupy.

Źródło: 
http://www.sztetl.org.pl/
31.08.2015