Wiadomości

 
 
 

Nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Olkuszu

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na Facebooku o dewastacji cmentarza żydowskiego w Olkuszu

Sprawą niebawem zajmie się prokuratura.

Na zamieszczonych przez Ośrodek fotografiach widać symbole gwiazdy Dawida namalowane na macewach, są też napisy odwołujące się do Jana Pawła II. – Jak widać sprawcy są absolutnymi idiotami. Zgłosimy tę sprawę prokuraturze. Mamy nadzieję, że sprawcy zostaną surowo ukarani – napisał Rafał Gaweł, prezes Ośrodka.

Działająca od 2014 roku w Białymstoku organizacja monitoruje i nagłaśnia przejawy antysemityzmu w życiu codziennym. Wiele spraw kończy się w sądzie. W zeszłym roku pisaliśmy m.in. o złożeniu przez działaczy Ośrodka 13 zawiadomień do białostockiej prokuratury, dotyczących obraźliwych wypowiedzi opublikowanych na portalu Sadistic.pl.

Trzy miesiące temu informowaliśmy w naTemat, że do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie czterech mężczyzn, którzy w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie rozwieszali na terenie Lublina m.in. antysemickie plakaty. Wśród nich był Krzysztof K., były pracownik Muzeum w Majdanku. Wszyscy usłyszeli od prokuratury zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Źródło: 
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
06.04.2015