Wiadomości

 
 
 

Kraków: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Szpital Żydowski

W budynku przy ul. Skawińskiej w Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą istnienie Szpitala Żydowskiego.

Po utworzeniu getta 1941 roku szpital został przeniesiony do budynku za jego murami. W 1943 roku został zlikwidowany, a część chorych wywieziono poza miasto i rozstrzelano.

Obecnie w budynku przy ul. Skawińskiej mieści się II Katedra Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. Historia tego miejsca sięga XIX wieku. W latach 1966 roku powstał w nim nowoczesny szpital Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. owa placówka ze 100 miejscami dla chorych miała zastąpić działający wcześniej w tym miejscu przytułek szpitalny, który miał jedynie 30 łóżek. Przedstawiciele społeczności żydowskiej nie szczędzili datków na cele szpitala, pieniądze wpłacali także chrześcijanie. W placówce podawano koszerną żywność, było też niewielkie pomieszczenie pełniące funkcję bożnicy.

W latach pierwszej wojny światowej w Szpitalu Żydowskim wojsko urządziło szpital zakaźny. Gmina żydowska po odzyskaniu placówki w 1921 r. rozpoczęła jej remont, a po kilku latach także rozbudowę. Rozwój szpitala przerwał wybuch II wojny światowej. Po utworzeniu getta w 1941 r. Szpital został przeniesiony do kilku budynków za jego murami. Szpital główny, przy ul. Józefińskiej, był stale przepełniony, mimo to lekarze ofiarnie nieśli pomoc chorym. Szpital ten przestał istnieć po likwidacji getta w marcu 1943 r., część chorych wywieziono poza miasto i rozstrzelano.

We środę na budynku przy ul. Skawińskiej 8 odsłonięto tablic upamiętniającą istnienie Szpitala Żydowskiego. 

Źródło: 
fakt.pl
17.05.2015