Wiadomości

 
 
 

Restrykcje w Jerozolimie po atakach nożowników

Izrael wprowadza restrykcje na terenie Starego Miasta w Jerozolimie. Policja zakazała wstępu wszystkim Palestyńczykom, którzy nie są stałymi rezydentami albo sklepikarzami. Wszystko to po ostatnich atakach nożowników, w których zginęło dwóch Izraelczyków.

Izraelska policja otoczyła teren Starego Miasta, a restrykcje mają obowiązywać przez najbliższe dwa dni. Palestyńscy mężczyźni, którzy nie są rezydentami tego miejsca, nie będą mogli wejść do środka nawet na modlitwę na Wzgórzu Świątynnym.

Tak dotkliwe dla Palestyńczyków obostrzenia wprowadzane są niezwykle rzadko. Ich powodem są ostatnie ataki w Jerozolimie. W sobotę wieczorem arabski nożownik zabił dwóch Izraelczyków i ranił kobietę z dzieckiem, a sam został zastrzelony przez policję. Z kolei w niedzielę nad ranem w zachodniej części miasta inny napastnik zranił nożem przechodnia i został zastrzelony przez funkcjonariuszy. W ostatnich dniach na Zachodnim Brzegu zostało też zamordowane małżeństwo izraelskich osadników.

Napięcie dodatkowo podsycają politycy. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że wobec izraelskiej okupacji wypowiada wszystkie międzynarodowe traktaty zawarte z Izraelem począwszy od porozumienia z Oslo z 1993 roku. W odpowiedzi, izraelskie władze wezwały Abbasa do powrotu do negocjacji.

 

Źródło: 
IAR
04.10.2015