Wiadomości

 
 
 

Liga Państw Arabskich za wstrzymaniem rozmów palestyńsko-izraelskich

Liga Państw Arabskich poparła w piątek stanowisko władz palestyńskich o wstrzymaniu rozmów pokojowych z Izraelem.

Liga Państw Arabskich poparła w piątek stanowisko władz palestyńskich o wstrzymaniu rozmów pokojowych z Izraelem.

Na spotkaniu w libijskim mieście Syrta ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich poparli decyzję prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, który zdecydował, że strona palestyńska nie weźmie udziału w negocjacjach z Izraelem dopóty, dopóki ten nie przedłuży moratorium na budowę osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Moussa dał jasno do zrozumienia, że szefowie dyplomacji państw arabskich nie zamierzają dyktować Abbasowi, co ma robić, ale będą słuchać, co on ma do powiedzenia.

Rzecznik prasowy prezydenta Abbasa, Nabil Abu Rdainah, powiedział agencji Reuters, że Liga w najbliższych tygodniach będzie "badać alternatywy i pomysły przedstawione przez prezydenta". Nie wyjaśnił jednak na czym miałyby polegać "alternatywy" zaprezentowane przez Abbasa na zamkniętym spotkaniu ministrom państw arabskich.

Szefowie dyplomacji Ligi Państw Arabskich wyrazili również nadzieję, że Stany Zjednoczone będą nadal wywierać presję na Izrael, by powstrzymał budowę osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Pięć tygodni temu Waszyngton zainicjował nowe palestyńsko-izraelskie rozmowy pokojowe.

Źródło: 
Reuters, AP, PAP
09.10.2010