Wiadomości

 
 
 

Izrael/Rząd za referendum ws. Wzgórz Golan i Wsch. Jerozolimy

Prawicowy rząd Izraela poparł w poniedziałek projekt referendum w sprawie wycofania się ze Wzgórz Golan i Wschodniej Jerozolimy - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości.

"Międzyministerialna komisja odpowiadająca w imieniu rządu za legislację, przyjęła projekt ustawy nakazującej przeprowadzenie referendum przed wycofaniem się z terytoriów znajdujących się pod zwierzchnictwem Izraela", takich jak Wzgórza Golan czy Wschodnia Jerozolima - powiedział AFP rzecznik ministerstwa.

Projekt tej ustawy, przedstawiony przez partię Likud premiera Benjamina Netanjahu, zakłada, że referendum nie będzie konieczne, jeśli większość kwalifikowana parlamentu (80 deputowanych ze 120) w ramach ewentualnego porozumienia z Syrią czy Palestyńczykami, zagłosuje za wycofaniem się ze Wzgórz Golan bądź Wschodniej Jerozolimy.

Komentatorzy twierdzą, że projekt ten utrudni jakiekolwiek ustępstwa terytorialne na rzecz Syryjczyków czy Palestyńczyków.

Wznowione w Waszyngtonie 2 września po trwającej 20 miesięcy przerwie bezpośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie utknęły w martwym punkcie, gdy premier Netanjahu odmówił przedłużenia moratorium na budowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Źródło: 
AFP, PAP
11.10.2010