Wiadomości

 
 
 

Izrael dołączy się do Południowego Korytarza Gazowego?

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Izrael może przyłączyć się do projektu Południowego Korytarza Gazowego, który zakłada dostawy azerskiego gazu do Europy – powiedział w wywiadzie dla agencji Trend ambasador Izraela w Azerbejdżanie Dan Stav.
Według niego strony już przeprowadziły rozmowy w tym kierunku, ale kwestia ta będzie ostatecznie rozważana po tym, jak Izrael określi swoją politykę energetyczną.
– Jeśli przyłączenie się Izraela do projektu będzie korzystne dla obydwóch stron, to dlaczego nie zrealizować tego pomysłu? – powiedział dyplomata.

Zdaniem ambasadora, Izrael przywiązuje wielką wagę do działań Azerbejdżanu w sferze energetyki, zauważając jednocześnie, że sama Jerozolima nie posiada wystarczającego doświadczenia w tym obszarze.

Zasoby gazu ziemnego w regionie Morza Śródziemnego zostały odkryte w latach 2009-2010 i właśnie dlatego Izraelowi go brakuje.

– Póki co nie można wyraźnie określić naszej polityki w tym zakresie – stwierdził ambasador.

W ciągu ostatnich lat, w Izraelu odkryto złoża gazu Lewiatan, Tamar, Dalit. Według planów, część wydobywanego z nich surowca ma być przeznaczona na eksport.

Zdaniem Stava, w warunkach spadków ceny ropy naftowej, Azerbejdżan i Izrael mogłyby wzmocnić współpracę w dziedzinie rolnictwa, gdzie Baku posiada potencjał, a Jerozolima doświadczenie. Kolejnym kierunkiem rozszerzenia dwustronnej współpracy mogłyby się stać technologie informatyczne oraz start-up’y.

Izraelski dyplomata podkreślił, że współpraca obydwu stron jest na wysokim poziomie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Źródło: 
BiznesAlert.pl
12.12.2015