Wiadomości

 
 
 

intensywny deszcz, ponadto dotkliwy chłód. Tak zimno nie było od 18 lat

11 kwietnia w Jerozolimie było jedynie 9 st. C. Poza tym z nieba lał się deszcz, który zalewał ulice. O tej porze roku taka pogoda w Izraelu nie zdarza się często.

Po zaskakująco ciepłej środzie 8 kwietnia, kiedy odnotowano 40 st. C, temperatura powietrza w Jerozolimie zaczęła stopniowo spadać. 11 kwietnia na termometrach mieszkańcy stolicy Izraela zanotowali zaledwie 9 st. C. W Tel Awiwie słupki rtęci nie przekroczyły 16 st. C, a w miejscowości Hajfa było 13 st. C. Ponadto aurę pogorszyły opady obfite opady deszczu. W Tel Awiwie w niedzielę 12 kwietnia nad ranem spadł grad.

Specjaliści tłumaczą, że taka pogoda o tej porze w tej części kraju jest rzadkością. Tak niską temperaturę powietrza zanotowano w Izraelu ostatnio w 1997 roku.

W łańcuchu górskim Hermon na północy Izraela w sobotę 11 kwietnia spadł śnieg. W rezultacie utworzyła się 20-centymetrowa warstwa białego puchu. Nie obeszło się bez utrudnień, ponieważ kierowcy podróżujący w tamtych rejonach nie byli przygotowani na takie warunki pogodowe. Służby drogowe zamknęły niektóre przeprawy drogowe.

Meteorolodzy podają, ze jedynie w nocy 9 kwietnia w Tel Awiwie spadło 28 l/mkw. deszczu, a w Jerozolimie - 17 l/mkw. Ze względu na zagrożenie powodziowe w rejonie Morza Martwego władze parków narodowych zamknęły drogi prowadzące do niektórych rzek, m.in. Hazazon, Tur, Tamarim, Kumran i Og.

Obfite opady deszczu spowodowały, że lokalnie woda zaczęła płynąć nie tylko w korytach rzek. Strumienie wody lały się przez ulice.

Lokalni meteorolodzy ostrzegają, że deszczowa aura utrzyma się do wtorku. Temperatura powietrza nieco się podniesie, ale nadal będzie niska jak na wiosnę w tej części świata.

Źródło: 
ejpress.org, jpost.com, timesofisrael.com
12.04.2015