Marsz Życia w Polsce: ponad 2200 km pieszo na rzecz przyjaźni i pojednania

Marsz Życia w Polsce: ponad 2200 km pieszo na rzecz przyjaźni i pojednania Potomkowie funkcjonariuszy Wehrmachtu, policji i SS wspólnie z polskimi potomkami ofiar wyrażają sprzeciw wobec antysemityzmu.

Od 19 do 24 sierpnia międzynarodowa grupa 270 uczestników z Niemiec, USA i Izraela razem ze 150 uczestnikami z Polski przejdzie łącznie trasę ponad 2200 km na terenie Polski .

Ponad 50 członków delegacji niemieckiej to potomkowie funkcjonariuszy Wehrmachtu, policji lub SS, którzy w czasie wojny bezpośrednio zaangażowani byli w zagładę i Holokaust na terenie Polski. W historycznych miejscach pamięci, takich jak Auschwitz, Kielce, Treblinka odbędą się ceremonie upamiętniające.

23 sierpnia w Warszawie będzie miała miejsce Ceremonia Główna, w której udział wezmą przedstawiciele świata polityki i życia publicznego zarówno z Polski, jak i Izraela, a wśród nich wiceprzewodnicząca Knesetu Lia Shemtov. W imię zasady pamięci, pojednania i kształtowania przyszłości w duchu przyjaźni, uczestnicy pragną uhonorować ocalałych z Holokaustu marszem pojednania w akcie poparcia dla Izraela i protestu przeciwko antysemityzmowi .

Postanowienia Konferencji w Wannsee, która odbyła się w styczniu 1942 roku doprowadziły do planowego ludobójstwa około sześciu milionów Żydów, z których 4 miliony zamordowane zostały na terenie Polski. Zbrodnicza polityka nazistowska dotknęła nie tylko Żydów. Z sześciu milionów obywateli polskich zamordowanych w
czasie II wojny światowej, trzy miliony stanowili Polacy. Polska lat wojennych była miejscem niewysłowionego cierpienia spowodowanego przez fanatyzm rasowy nazistowskich Niemiec.

70 lat później, w sierpniu 2012, około 400 potomków sprawców i ofiar – Niemców, Polaków i Żydów – przejdzie łącznie trasę ponad 2200 km na terenie Polski, gdzie Holokaust i zniszczenie II wojny światowej pozostawiły jedne z najgłębszych ran.

Trasa marszu pojednania utworzy symboliczną gwiazdę Dawida łącząc miejsca sześciu byłych obozów zagłady. Na trasie odbędą się uroczystości upamiętniające tj. w Warszawie, Auschwitz, Treblince, Bełżcu, Majdanku, Chełmnie i Sobiborze.

W delegacji niemieckiej znajduje się 50 osób, których przodkowie służyli w Wehrmachcie, policji lub SS i byli bezpośrednio zaangażowani w zagładę i Holokaust na terenie Polski. W historycznych miejscach, gdzie Niemcy dopuścili się największych potworności, ich potomkowie chcą wypowiedzieć słowa, które nigdy nie padły z ust ich ojców i dziadów. Ponadto i przede wszystkim pragną również uhonorować ocalałych z Holokaustu, słuchając właśnie tu, ich jak i ich potomków głosu.

Marsz Życia w Polsce jest inicjatywą Jobsta i Charlotte Bittner oraz organizacji TOS Ministries z Tybingi w Niemczech. Marsz Życia wspierają wiceprzewodnicząca Knesetu w Izraelu, Naczelny Rabin Warszawy, Fundacja Pomocna Dłoń- Izrael, Stowarzyszenie Ocalałych z Getta i Holokaustu, Związek Weteranów II Wojny Światowej- Izrael, Wojownicy przeciwko Nazizmowi, Stowarzyszenie Rannych Żołnierzy i Partyzantów Walczących z Nazizmem - Izrael, Christen an der Seite Israels - Niemcy, Europejska Koalicja dla Izraela - Finlandia, Kościół Zielonoświątkowy w Polsce, Kościół Baptystyczny w Polsce, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Polska dla Jezusa, Stowarzyszenie Służba Szalom w
Oświęcimiu, Kościół Boży, Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja, Fundacja Simkha-Dom i Drzewo Oliwne - Polska.

Podobne marsze odbyły się w ponad 80 miastach w 12 krajach, na których nazizm odcisnął swoje piętno, między innymi na Łotwie, Litwie, Ukrainie i w Niemczech, a także w wielu miastach Ameryki Północnej i Łacińskiej. W ramach marszy pojednania zorganizowano wysokiej rangi uroczystości z udziałem oficjalnych przedstawicieli środowisk lokalnych i tysięcy uczestników.

W listopadzie 2011 Marsz Życia został uhonorowany w izraelskim Knesecie za szczególną pomoc okazaną ocalałym z Holokaustu. W latach 2013-2015 planowane są kolejne uroczystości upamiętniające i marsze pojednania we współpracy z polskimi kościołami.

Plan Marszu Życia – 19-24 sierpnia 2012

Niedziela, 19 sierpnia: Dzień przygotowań uczestników do Marszu Życia w Oświęcimiu

Poniedziałek 20 sierpnia:
8:00 Ceremonia upamiętniająca w Muzeum Auschwitz-Birkenau
9:30 – 10:00 Marsz Pamięci – wyjście z terenu obozu Auschwitz-Birkenau
Następnie Marsz z Oświęcimia do Kielc

Wtorek 21 sierpnia:
8:00 – 09:30 Ceremonia upamiętniająca przy Pomniku Ofiar Getta Kieleckiego w 70 rocznicę likwidacji getta
Następnie Marsz z Kielc do Warszawy

Środa 22 sierpnia:
12:00 Oficjalne przyjęcie Marszu Życia w Warszawie przez panią Hannę Gronkiewicz-Waltz- prezydenta Warszawy
Popołudnie Uroczystości upamiętniające w Sobiborze, Chełmnie, Majdanku i Bełżcu

Czwartek 23 sierpnia:
11:00 Ceremonia Główna z udziałem wicemarszałka Knesetu, przedstawicieli świata polityki, kościoła i społeczeństwa, delegatów Marszu Życia i prasy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Piątek 24 sierpnia:
8:00 Ceremonia upamiętniająca w Treblince
9:30 Marsz Pamięci z miejsca byłego obozu zagłady w Treblince
Następnie Marsz z Treblinki do Warszawy
17:00 Uroczystość końcowa “Festiwal Życia” w Warszawie

http://www.marchoflife.org