Jonny Daniels, Tygodnik Powszechny i KASA

Jonny Daniels, Tygodnik Powszechny i KASA Paweł Jędrzejewski

 

Tygodnik Powszechny zabiera głos na temat działalności Jonny'ego Danielsa w artykule "Coraz więcej pytań o Jonny’ego Danielsa". Jego działania BUDUJĄCE dobre relacje i JEDNOCZĄCE Żydów i Polaków, oraz upamiętniające ludzi ratujących Żydów, nazywa (piórem Karoliny Przewrockiej-Aderet) "koniunkturalizmem Żydów w relacjach z polskim rządem".

Powodem jest najwyraźniej fakt, że w opinii środowisk lewej strony politycznego spektrum, Daniels buduje te relacje z "niewłaściwymi ludźmi": z ludźmi z rządu, ludźmi z Torunia (z Radia Maryja). I w dodatku idzie tam razem z politykami izraelskimi i Ambasadą Izraela w Polsce za władzy "prawaka" Binjamina Netanjahu. Czyli: zgroza i skandal!

 Jednak głównym tematem artykułu jest wypowiedź Colette Avital na temat Danielsa. Czytamy w Tygodniku Powszechnym: 

"Kontynuujesz współpracę z człowiekiem, którego działania i motywy są dla nas podejrzane” – tak o Jonnym Danielsie w liście do wiceprzewodniczącego Knesetu Yehiela Hilika Bara pisze Colette Avital, szefowa Organizacji Ocalonych z Holokaustu, członkini zarządu Światowego Kongresu Żydów. Bar otrzymał list dwa dni po swoim udziale w toruńskiej konferencji „Pamięć i nadzieja”. Avital pisze o szkodzie, jaką jej organizacjom wyrządzają medialne wystąpienia Danielsa."

Ukazanie się artykułu w TP wywołuje dyskusję w grupie Forum Żydów Polskich na Facebooku.

Celnie, moim zdaniem, wypowiada się jeden z dyskutantów, Sławomir Wieczorek:

Zaskakujący tekst na stronie Tygodnika Powszechnego. Można z niego wyciągnąć wiele różnych wniosków. (...)

Artykuł w zasadzie opisuje pewną sytuację – stosunek konkretnych środowisk żydowskich do inicjatyw i działań podejmowanych przez Danielsa. Z tekstu nie wynika jednoznacznie, jaki jest pogląd redakcji Tygodnika do tych inicjatyw. Ale to jest mniej istotne. Dwa zdania w artykule wzbudziły moje zainteresowanie:

,,Avital pisze o szkodzie, jaką jej organizacjom wyrządzają medialne wystąpienia Danielsa.''

Zastanowiło mnie, jakie to mogą być te szkody?

I mamy odpowiedź pani Colette Avital :

,,Od lat staramy się przekonać polskie władze do uregulowania kwestii zwrotu mienia, co się do tej pory nie udało. Fakt, że zgodziłeś się wziąć udział w wydarzeniu współorganizowanym przez kogoś, kto zaprzecza ważności naszych próśb, legitymizuje tylko jego słowa i pracę.''

No i wszystko jasne. KASA.

Teraz mój komentarz: Pani Avital potwierdziła prawdziwość antysemickich sugestii i twierdzeń różnych Michalkiewiczów, Rybaków i Międlarów, które można opisać następująco:

,,Żydzi nie dadzą Polsce spokoju tak długo jak Polska im nie zapłaci.
Niemcom Żydzi już odpuścili, bo dostali od nich kasę. Ponieważ Polska nie chce płacić, to będą robić wszystko na arenie międzynarodowej, żeby uprzykrzyć Polsce życie.''. Będą nękać, kąsać aż Polska zmięknie i przyzna się, ze ma obowiązek zadośćuczynić za krzywdy, których doznali Żydzi.''

Powiem tak: słowa Colette Avital to doskonały prezent dla środowisk antysemickich.
Jej słowa są obrzydliwe. Wykorzystuje zarówno ofiary wojny jak i bohaterów, którzy z narażeniem życia ratowali drugiego człowieka.

Powtórzę słowa, które padły już w tej dyskusji:

"Miałem nadzieję, że pani Colette Avital chodzi o idee.
A tu chodzi o kasę. Przykre. I bardzo wpisujące się w krzywdzące Żydów stereotypy. A pan Daniels - wręcz przeciwnie - buduje jak nikt dotąd po stronie żydowskiej dobre relacje pomiędzy naszymi narodami. Czy to nie jest żałosne, że się komuś wypomina, że ma dobre relacje z Polakami?"

Podsumowanie: Prezentowana przez Colette Avital logika, wypowiadane zarzuty w stosunku do Danielsa i pozostałych uczestników organizowanych przez niego inicjatyw, oraz angażowanie w to wszystko rządu Izraela, sieją spustoszenie w relacjach Polacy-Żydzi.

..................................

Trudno się z taką oceną nie zgodzić.

Cóż można jeszcze dodać?

Pewnie tylko tyle, że gdy krytyka Danielsa za kontakty z "niewłaściwymi ludźmi" uzasadniana była względami ideowymi, nie zrobiło to na nikim większego wrażenia. Mało skuteczne jest także obrzucanie Danielsa plotkami. Nawet tak barwnymi, jak ta, że kontaktuje się np. z kimś, kto "bawił się na tylnym siedzeniu limuzyny z trzema roznegliżowanymi kobietami" (do tego posunęła się Gazeta Wyborcza)

Teraz jest przesyłany już inny, znacznie poważniejszy sygnał ostrzegający przed Danielsem, o którym mówi cytowany powyżej uczestnik dyskusji internetowej: zagrożone są PIENIĄDZE!

Bardzo to krótkowzroczne postępowanie ze strony ludzi sekujących Danielsa i jego działalność.

 

6 grudnia 2017

Polecane