Dwa prezenty dla Romana Polańskiego z okazji urodzin

Dwa prezenty dla Romana Polańskiego z okazji urodzin Paweł Jędrzejewski

Z okazji 84 rocznicy urodzin Romana Polańskiego, która minęła przed kilkoma dniami - z życzeniami stu dwudziestu lat, DWA prezenty dla Jubilata.

1. Pierwszy prezent.

Zdjęcie MITYCZNEJ BESTII z domu jego dzieciństwa.

Przed ponad 30 laty (1984) ukazała się książka wspomnieniowa Romana Polańskiego "Roman"....
W książce tej reżyser napisał:
"Jak daleko sięgam pamięcią, granica między fantazją a rzeczywistością była u mnie zawsze beznadziejnie zamazana. (...) Moje pierwsze wspomnienia dotyczą ulicy Komorowskiego w Krakowie; mieszkaliśmy tam, kiedy miałem cztery lata. Nad każdą bramą widniało wyrzeźbione w kamieniu secesyjne zwierzę - słoń, żubr, lub jeż. Mityczna bestia spod numeru 9 była ohydną hybrydą, pół-orłem, pół-smokiem."
Tak zapamiętał tę "mityczną bestię" reżyser. I nie ma wątpliwości, że oddziałała na jego wyobraźnię, skoro zapamiętał ją na całe życie.

A tak wyglądała ona w latach przedwojennych i tak wygląda DO DZIŚ:

image


2. Drugi prezent.

Dobra rada: żeby nie przeszedł Pan do historii jako znakomity reżyser, który nigdy nie rozliczył się ze swoich win, namawiam do przyjazdu do Kalifornii i "wzięciu na klatę" tego, co trzeba. Bo kiedyś może być na to za późno. Niech w Pana biografii, zamiast wstrętnego zdania "nigdy nie rozliczył się ze swoich win i do końca życia nie wziął odpowiedzialności za popełnione przestępstwo", pojawia się zawsze dobre zdanie "po osiemdziesiątce Polański znalazł jednak w sobie cywilną odwagę i dobrowolnie stanął przed sądem". Który - i tego też życzę - podejdzie do sprawy sprawiedliwie i mądrze.

Nie jest wykluczone, że reżysera przeraża fakt, że skrzywdzony jako dziecko (Zagłada), skrzywdził dziecko jako człowiek dorosły. Tylko jakby nie wie, co z tym zrobić. W końcówce życia. W wymiarze ostatecznym.

Moja rada to rada kogoś, kto go bardzo, bardzo ceni. Od ponad pół wieku. Od czasów "Dwóch ludzi z szafą"...

Bo poza dobrymi filmami jest jeszcze w życiu coś ważniejszego.

Dobre Imię i ludzka pamięć.


29 sierpnia 2017.

Polecane