Dlaczego nie Polska?

Dlaczego nie Polska? Paweł Jędrzejewski

 

 

Jak dowiadujemy się z informacji prasowych, "Izba niższa parlamentu Republiki Czeskiej stosunkiem głosów 119 do 4 przegłosowała uchwałę potępiającą rezolucję UNESCO określającą Wzgórze Świątynne i Ścianę Płaczu jako arabskie Al-Haram i Ścianę Buraq. Ambasador Izraela w UNESCO Carmel Shama-Hacohen podziękował parlamentowi Republiki Czeskiej i oświadczył, że jak dotąd jest on pierwszym, ale ma nadzieję, że nie ostatnim, głosem sprzeciwu w tej sprawie. „Rezolucja jerozolimska podważa 'neutralność' UNESCO i zawiera w swojej treści 'wzrastające międzynarodowe tendencje antysemickie'” – oświadczyli czescy parlamentarzyści." (cytat za portalem jewish.pl)

Moje pytanie jest proste i - uważam - logiczne: dlaczego Czesi potrafią, a Polacy - nie?

Dlaczego czeski parlament podejmuje taką sprawiedliwą uchwałę, wyrażając solidarność z Izraelem i uznając historyczne racje narodu żydowskiego, a polski sejm - jak dotychczas - nie działa w podobny sposób w tej sprawie?

Dobra wiadomość: rzecz jest jeszcze do naprawienia, ale trzeba działać szybko i zdecydowanie.

Kto jak kto, ale właśnie polski sejm powinien - w sprawie wyrażania solidarności z Izraelem w kwestiach takich jak ta, czyli pod każdym względem jednoznacznych - wypowiadać się jasno i dobitnie.


23 października 2016.

Polecane