Antysemityzm jako zjawisko nieczęste w społeczeństwie amerykańskim

Antysemityzm jako zjawisko nieczęste w społeczeństwie amerykańskim Europejski antysemityzm zakorzenił się w Stanach w wyraźnie mniejszym zakresie niż na początku...

Ojcowie Ameryki

Masakra w synagodze w Pitsburgu 27 października 2018 była wyrazem ostrego antysemityzmu zakorzenionego w USA od wieku XVII go, lecz nie reprezentowała zdecydowanej większości społeczeństwa amerykańskiego, bo od czasów pierwszych osadników na nowym kontynencie amerykańskie społeczeństwo okazuje ogromny szacunek dla judaizmu i dla państwa żydowskiego.

Peterowi Stuyvesantowi, dyrektorowi Nowej Holandii,(1647-1664), która później stała się Nowym Yorkiem, nie udało się przeszkodzić migracji 
Żydów do nowej kolonii, choć udało mu się przeszkodzić budowie synagogi, mobilizacji Żydów do policji, także konfiskował majątki żydowskie i nałożył na Żydów specjalny podatek twierdząc: "Żydzi oszukują, są obrzydliwi i są wrogami Jezusa".

Stosunek do 
Żydów uległ poważnej poprawie po najeździe Brytanii w 1664 roku, szczególnie po ustanowieniu konstytucji w 1789 roku. Twórcy konstytucji zdjęli sporo nałożonych na Żydów ograniczeń społecznych i ekonomicznych, biorąc z Tory ("rok jubileuszowy") natchnienie dla ukształtowania idei wolności amerykańskiej, sprzeciwiającej się kościołowi i monarchiom europejskim.

Pomimo tego, europejski antysemityzm zakorzenił się w Stanach, w wyraźnie mniejszym zakresie niż na początku, dzięki systemowi rządzenia, utrudniającemu antysemityzm, uznającemu wolności obywatelskie za ważniejsze, niż to było przyjęte w Europie. Na przykład, w grudniu 1862 roku, u szczytu wojny cywilnej północy z południem, bohater wojenny generał Julist Grant oskarżył  Żydów o handlowanie na czarnym rynku, aby podbić ceny bawełny i rozkazał wyrzucić wszystkich Żydów z Kentucky, Tennesee i Mississipi. To zarządzenie unieważnił w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln, znany z sympatii do Żydów i judaizmu. W roku 1920 antysemicki przemysłowiec Henry Ford, jedyny amerykanin wychwalający "Main Kampf" Hitlera, powiedział : "Problem amerykańskiego baseballu można podsumować  w trzech słowach: zbyt wielu Żydów". Ale, w 1921 roku, ponad 100 osobistości wśród amerykańskich chrześcijan - razem z prezydentem Woodrowem Wilsonem i byłym prezydentem Howardem Taftem - podpisało deklarację ganiącą antysemityzm. W 1927 roku Ford opublikował przeprosiny za  poglądy antysemickie. W latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku katolicki ksiądz  Charles Coughlin wysławiał i wychwalał nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy, oraz opublikował "Protokóły mędrców Syjonu", ale społeczeństwo amerykańskie prawie nie zareagowało, zajęte wybuchem drugiej wojny światowej. 

Społeczeństwo amerykańskie dało dobrą odpowiedź w grudniu 1993 w mieście Billings w Montanie, gdy rozbito kamieniem okno rodziny Shnitzer, bo stała tam chanukija z zapalonymi świeczkami. W reakcji miejska gazeta opublikowała na pierwszej stronie zdjęcie chanukija, którą przylepiono na wielu oknach w mieście o 80 000 mieszkańców, a część ludności defilowała po ulicach miasta z chanukijami w rękach. Solidarność z żydowskimi mieszkańcami stała się wydarzeniem corocznym.

Prawdziwy światopogląd większości mieszkańców 435 okręgów wyborczych w USA - wybierających 435 posłów do Zgromadzenia Ogólnego i 100 Senatorów - jest wyrazem konsekwentnego i bezwarunkowego powiązania z wartościami biblijnymi i z państwem żydowskim. 

Podsumowując - nie sądzimy państwa według przestępców działających w jego granicach, lecz na podstawie stosunku prawa i społeczeństwa do przestępców. Na przykład, w przeciwieństwie do Władz Palestyńskich, wynagradzających rodziny terrorystów mordujących Zydów, Izrael i USA zamykają morderców za kratami .

1.11.2018
amb. ret. Yoram Ettinger
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel's Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Tłumaczenie z hebrajskiego przez Olgę Degani

Polecane