SIMCHA

SIMCHA Co roku w maju Fundacja PRO ARTE organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA.

Podczas tegorocznych koncertów wystąpią między innymi nowojorski jazzman i geniusz trąbki Frank London, jeden z pięciu największych kantorów na świecie Israel Rand, a także polscy artyści: Quartet Klezmer Trio, Sławek Dudar Projekt, Klezmafour i gwiazda Piwnicy pod Baranami - Beata Czernecka.

Podczas otwarcia Festiwalu w sobotę 12. maja przejmujący głos Magdy Brudzińskiej, przy akompaniamencie altówki, akordeonu i kontrabasu, poprowadzi słuchaczy w dźwiękową podróż po dawnej żydowskiej Galicji. Po świecie, którego już nie ma. Dopełnieniem tego uroczystego wieczoru będzie występ wrocławskiego saksofonisty Sławka Dudara, tym razem w zupełnie nowej stylistyce. 

W niedzielę 13. maja Fundacja PRO ARTE i Ethno Jazz Festival zapraszają na koncert najbardziej wyczekiwanej w tym roku artystki: Mor Karbasi. Ta 26-letnia izraelska gwiazda podbija serca najtwardszych krytyków. A to za sprawą niezwykłego stylu – mieszkanki wielu kultur połączonej z subtelnym, pełnym emocji głosem Mor.

W poniedziałek 14. maja dzięki obecności Beaty Czerneckiej, gwiazdy Piwnicy pod Baranami, we wrocławskiej synagodze zagości atmosfera krakowskiego Kazimierza. Niesamowita osobowość aktorki oraz głęboka barwa głosu odnajdują spełnienie w autorskim recitalu „Zol Zajn”. 

Kantor Israel Rand występuje w największych operach i salach koncertowych na świecie. Jego głos zachwycił Billa Clintona. Muzyczny geniusz, którego talent odkryto w wieku czterech lat, pierwszy raz zagości we Wrocławiu. To wielki powrót do domu, do miasta, z którego przed laty wyjechała jego rodzina. We wtorek 15. maja wystąpi w towarzystwie Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Anielski głos Israela Randa w połączeniu ze śpiewem wrocławskiego chóru synagogalnego to gwarancja poruszającego wieczoru.

Najważniejszy koncert w tym roku należy do Franka Londona i Hasidic New Wave. Znakomity nowojorski trębacz, kompozytor i jeden z najważniejszych twórców muzyki klezmerskiej szerszej publiczności znany głównie ze współpracy z The Klezmatics, zawita do stolicy Dolnego Śląska z projektem łączącym muzykę żydowską z jazzem i funkiem. 

Na zakończenie Festiwalu w czwartek 17. maja: bałkańskie szaleństwo i punk rockowa energia! Ten wyjątkowy styl to wizytówka grupy Klezmafour. Choć młodzi muzycy czerpią inspiracje z klezmerskiej tradycji, atmosfera podczas ich występów wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej. Artystyczny eksperyment okazał się wielkim sukcesem.  

Wszystkich wielbicieli muzyki żydowskiej oraz osoby ciekawe różnorodności tego gatunku zapraszamy na XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. Informacje o terminach koncertów i biletach na stronie www.simcha.art.pl

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
12-18 maja 2012 r. Wrocław
www.simcha.art.pl www.fb.com/festiwalsimcha
Organizator: Fundacja PRO ARTE 2002
www.proarte.org.pl promocja@proarte.org.pl

Patronat medialny: Forum Żydów Polskich