Nina Stiller - Nina Stiller. Pomaton EMI wrzesień 2006

Nina Stiller - Nina Stiller. Pomaton EMI wrzesień 2006 Pod koniec września nakładem EMI Music Polska ukazała się ogromnie ciekawa płyta - album Niny Stiller.

Pod koniec września nakładem EMI Music Polska ukazała się ogromnie ciekawa płyta - album Niny Stiller.

Ninę Stiller nagrodzono już na wielu konkursach i festiwalach. Została między innymi laureatką Grand Prix na wrocławskim Konkursie Piosenki Aktorskiej. Nagrodzono także jej interpretacje utworów Edith Piaf. Stiller ma bardzo różnorodny repertuar, a teraz jego część - bodaj najbardziej interesującą - mamy okazję poznać dzięki jej pierwszej płycie.

Nina Stiller śpiewa w wielu językach, między innymi w jidysz. Na płycie "Nina Stiller" znajdziemy klasyki żydowskiej piosenki w tym właśnie języku.

Jeśli ktoś w tym momencie westchnął w duchu "znowu żydowska cepelia", niech koniecznie sięgnie po płytę Stiller. Trudno bowiem o coś dalszego od przysłowiowych już cepeliowo-sentymentalnych i łzawych wykonań klasycznego Miasteczka Bełz. Dzięki tym nagraniom można przekonać się, że klasyczna żydowska muzyka nie musi pozostawać w formie co jakiś czas odkurzanych muzealnych eksponatów. To jest muzyka żywa.

Producentami płyty są lider formacji Öszibarack Agim Dżeljilji oraz Tomasz Janiszewski - Magiera - bardzo dobrze znany wszystkim słuchaczom polskiego hip-hopu. W efekcie ich współpracy z Niną Stiller dawne żydowskie brzemienia splatają się wyjątkowo harmonijnie z nowoczesnością, rytmami klubowymi czy nastrojami a la r'n'b. Dzięki nowym aranżacjom utwory ze sztetla nabrały nowego życia nie tracąc zarazem swojej tożsamości. Wrażliwość i wyczucie autorów płyty spowodowały, że nowoczesność nie przytłoczyła przeszłości.

BK

Jak doszło do realizacji projektu?

Agim Dżeljilji: Początkowo miała być to muzyka o bardziej klubowym, tanecznym charakterze. Po przesłuchaniu pierwszych próbek głosu Niny zrozumiałem, że nie może to być płyta, którą da się zaszufladkować. W jej głosie odkryłem bowiem potencjał, który wykracza poza klubową formę opartą na samplingu. Wpadłem więc na pomysł, by zaprosić do projektu Magierę, który zawsze fascynował mnie nietuzinkowością w podejściu do obrabiania sampli, kreacji bitów oraz innym od mojego, spojrzeniem na muzykę.

Nasza współpraca z Niną Stiller przebiegała gładko, Nina jest perfekcjonistką w pracy, dbającą o detale. Nie zabrakło jednak czasem dość ostrych dyskusji wynikających z faktu, że Nina pochodzi z zupełnie innego muzycznego świata niż my. Dużo dyskutowaliśmy, opowiadała nam o treściach utworów napisanych w jidysz, jednakże śpiew Niny niesie w sobie taki ładunek emocji, że nie znając języka można właściwie zinterpretować ich treść.

Nina bardzo mocno broniła zachowania w tej muzyce jej naturalnego charakteru, a my jako producenci widzieliśmy tę płytę jako projekt bardziej kosmopolityczny. Świadomie zrezygnowaliśmy ze szczegółowej transpozycji oryginałów, opracowując na nowo utwory, które postanowiliśmy wzbogacić o elementy aranżacyjne i kompozycyjne.

W kilku utworach np. "Mazl" wprost usunęliśmy fragmenty oryginału, wstawiając własne, autorskie partie.

Informacje o artystach:

Nina Stiller: W Polsce jest niewielu artystów zajmujących się sztuką wokalną, którzy mają oryginalny styl i unikalną osobowość. Z pewnością należy do nich Nina Stiller, piosenkarka, aktorka, tancerka, z równym powodzeniem występującą na scenie teatralnej, estradzie i w filmach. Reżyseruje własne recitale, pisze scenariusze i układa do nich choreografię. Jest laureatką wielu festiwali, nagradzaną najwyższymi notami. Nina Stiller korzysta równie chętnie z dorobku polskich twórców, jak i z repertuaru francuskiego, niemieckiego, oraz z przebogatych źródeł kultury żydowskiej, która w ostatnich latach zdominowała jej artystyczną działalność. Śpiewa w języku jidysz, po polsku, hebrajsku, aramejsku i w dialekcie jemenickim.

Agim Dżeljilji: producent, realizator, instrumentalista. Założyciel formacji Oszibarack, w której realizuje swoją wizję łączenia brzmień akustycznych i elektroniki. Silnie związany z niezależną sceną wrocławską, autor muzyki do przedstawień teatralnych i okołoteatralnych performance.

Tomasz Janiszewski pseudo Magiera: jeden z najważniejszych producentów polskiej sceny hip-hopowej. Ma na koncie także remiksy utworów wykonawców spoza hip-hopu oraz jest autorem muzyki do filmów