„BÓG – HONOR – OJCZYZNA”

„BÓG – HONOR – OJCZYZNA” O dwóch Bogach, jednym Honorze i Ojczyznach, które czasem trudno policzyć i jeszcze trudniej opisać.

Kto podejmuje decyzję o opuszczeniu rodziny i kraju?

Co zabrać ze sobą w podróż do obcego państwa?

Jak opowiedzieć o doświadczeniu wygnania z ojczyzny?

Punktem wyjścia do wystawy „Bóg-Honor-Ojczyzna” była wcześniejsza praca Dariusza Fodczuka pod tym samym tytułem. Przygotowując wystawę do kaliskiej galerii Fodczuk po raz kolejny zajął się tematem wygnania Polaków żydowskiego pochodzenia i ponownie wybrał się do Izraela, tym razem w poszukiwaniu Kaliszan i innych osób, które opowiedziały mu o swoim doświadczeniu emigracji.

O dwóch Bogach, jednym Honorze i Ojczyznach, które czasem trudno policzyć i jeszcze trudniej opisać.

Miejsce: Kalisz, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina / City Art Gallery in Kalisz

Termin: 3.12.2015 - 15.01.2016

DARIUSZ FODCZUK – urodzony w 1966 w Piszu, absolwent Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom – 1992). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów performance w Polsce. Swoje działania prezentował na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Poza sztuką performance zajmuje się także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo. W 2007 przebywał na rezydencji w Tel-Awiwie w ramach projektu „Hertzel Mirage”, który był częścią obchodów Roku Kultury Polskiej w Izraelu zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w wielu galeriach w Polsce (m.in. BWA w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Olkuszu, Słupsku, Galerii KONT w Lublinie), w Czechach (Galeria Languv Dum, Cerveny Kostel, Galeria Puda), Izraelu (m.in. w CCA w Tel-Avivie) i Kanadzie (X-Pace Gallery). Jego rzeźby znajdują się w przestrzeniach publicznych w Wolsburgu, Piotrkowie Trybunalskim i Bielsku-Białej a prace w kolekcjach Fabrikken for Kunst og Design w Kopenhadze, Muzeum Okręgowego i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz MODEM Centre of Modern and Contemporary Art w Debreczynie. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak