Topografia pamięci

Topografia pamięci Martin Pollack

Martin Pollack - syn oficera SS i zbrodniarza wojennego, potomek zagorzałych nazistów to przykład osoby, która piętno przekuwa w siłę. To “uwikłany”, który świetnie sobie radzi z niechlubnym rodzinnym dziedzictwem.

 

Odcinając się od bliskich, potępiając ich poglądy i czyny burzy to, co niemoralne i zbrodnicze. Pollack robi jednak znacznie więcej. Zabierając publicznie głos w słusznej sprawie - buduje na gruzach.

 

“Topografia pamięci” to jego kolejna ważna wypowiedź. Bodźcem do refleksji są wspomnienia, bieżące zdarzenia, napotkani ludzie, kolekcjonowane fotografie. Każdy drobiazg jest cenny, bo… tyle jeszcze zostało do zbadania.

 

Mnożą się pytania bez odpowiedzi. Co gorsza, przyszłość także ich już nie przyniesie. To ważne, by i takie pytania stawiać; omawiać zdjęcia anonimowych ofiar, jeśli już tylko tyle można dla nich zrobić.

 

Wypędzeni, zamordowani… “Amputowane” miasta i miasteczka. “Jak długo utrzymują się bóle fantomowe, tego nie wiemy. Przez jedno pokolenie? Dwa? Trzy?”

 

Autor zwraca także uwagę na współczesne niepokojące zjawiska: odmowę upamiętniania romskich ofiar, spychanie imigrantów na margines życia, tendencje do radykalizowania się społeczeństw, aktualne dyktatury i konflikty.

 

Człowiek zawsze musi mieć jakiegoś innego, obcego, wroga; a przecież każda granica to obietnica nowego, ekscytującego… Tylko od nas zależy, czym wypełnimy pas ziemi niczyjej.

 

Martin Pollack - syn oficera SS i zbrodniarza wojennego, potomek zagorzałych nazistów to “uwikłany”, który świetnie sobie radzi z niechlubnym rodzinnym dziedzictwem. Skąd wiem, że świetnie? Ojca nie znał, dziadka i babcię kochał - odrzuca go ich postawa, ale… ma też dobre wspomnienia, których się nie wstydzi i nie boi się nimi dzielić z czytelnikiem.

 

Z pewnością patrzy przez pryzmat osobistych doświadczeń, czy również z ich powodu widzi więcej? Tego nie wiem, ale przestróg Martina Pollacka nie lekceważę.

 

Pamięć bywa zawodna, milczenie zdradliwe, obojętność zabójcza. Trzeba się spieszyć.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne.

 

Polecane