Szpieg

Szpieg Paulo Coelho

W biografii Paulo Coelho nie brakuje buntowniczych akcentów. Zapłacił za nie wysoką cenę czterokrotnego pobytu w klinice psychiatrycznej z inicjatywy własnych rodziców. Jednak nie uległ naciskom i żył, jak chciał.

 

Może dlatego uczynił Matę Hari bohaterką swojej najnowszej książki? Ona także tylko i aż pragnęła niezależności.

 

Mało kto kojarzy Margarethę Geertruidę Zelle, wszyscy kojarzą Matę Hari! Legendarną artystkę, kochankę możnych tego świata i oczywiście kobietę-szpiega, przede wszystkim kobietę-szpiega.

 

Żyła na Jawie i we śnie - wtedy, gdy przebudziła się do życia. Odeszła od brutalnego męża i jako tancerka egzotyczna podbiła Paryż. Czy naprawdę potrafiła tańczyć? Grunt, że była młoda, piękna, a na scenie zrzucała kolejne warstwy woali. Paryż Belle Époque żądał nowych twarzy i silnych emocji.

 

Na okładce książki koloryzowane zdjęcie Maty Hari. Strój sceniczny z bogatym zdobieniem głowy. Pastelowe barwy klejnotów. Dumny profil, sztuczny rumieniec sprytu.

 

Bawiła się mężczyznami, czy to raczej ona była zabawką w ich rękach?

 

Autor ukazuje swoją bohaterkę w przededniu śmierci, uwięzioną i osądzoną, patrzącą wstecz. W fikcyjnej korespondencji, którą wymienia z adwokatem, opisuje całe swoje życie, on dzieli się refleksjami na temat procesu, który był farsą. Spreparowane, niewystarczające dowody, podstawieni świadkowie.

 

Opaska na oczach Temidy - bogini prawa i sprawiedliwości symbolizuje bezstronność. Temida Maty Hari była tylko ślepa.

 

Paulo Coelho stworzył kolejną kameralną, nastrojową opowieść, w której emocje i motywy ludzkich działań wysuwają się na pierwszy plan. Pastelowy, choć z pewnością nie mdły portret jednej z najsłynniejszych femme fatale.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Drzewo Babel.

 

Polecane