Patrioci

Patrioci Sana Krasikov

Lubicie zanurzyć się w sadze? Rodzinnej, gęstej, wielowątkowej… To uczucie… niczym kąpiel w wielkiej wannie, wypełnionej pachnącą pianą, która stopniowo odkrywa to i owo.

 

Florence, Julian, Lenny - matka, syn i wnuk. Każde z nich dokonuje wyborów na miarę czasów, w których żyją. Czasów i przekonań, bowiem w każdej rzeczywistości jednostka może dokonywać wyborów.

 

W dobie wielkiego kryzysu, zafascynowana ideą równości społecznej Florence emigruje z USA do ZSRR. Kraj pogrążony w chaosie zamienia na państwo totalitarne. Jako Żydówka i Amerykanka podlega szczególnej inwigilacji; szybko przekonując się, co znaczy system i jak daleko sięgają jego macki.

 

Wychowany w znienawidzonym ZSRR Julian mieszka w Stanach. Z krajem przeszłości łączą go już tylko częste podróże służbowe i… chęć zgłębienia rodzinnej historii. Martwi własny syn - jego fascynacja współczesną Rosją.

 

Lenny postawił na Putina. Pociągają go szemrane interesy, układy, łatwe pieniądze.

 

Ludzkie losy plotą się gęsto… Ludzkie wybory nie należą do łatwych. Kapitalizm, czy komunizm i tak jesteśmy w coś uwikłani. Tylko cudze buty są zawsze wygodne i tylko cudze drzewa zawsze owocują.

 

Czy ze starcia dwóch supermocarstw - USA i ZSRR, USA i Rosji - jednostka może wyjść cało? Poza momentami względnego spokoju, Historia toczy się niczym walec - miażdży i wgniata w ziemię.

 

Bardziej, lub mniej wprost Autorka stawia pytanie o patriotyzm. Czym jest? Tytuł książki można odczytywać wielorako, czasami wybrzmiewa przewrotnie.

 

Lubicie zanurzyć się w sadze? Rodzinnej, gęstej, wielowątkowej… “Patrioci” Sany Krasikov to długa kąpiel i spora przyjemność.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

 

Polecane