O psach

O psach M.Cichy, W.Grzegorzewska, W.Murek, P.Pustkowiak, A.Stasiuk, K.Varga

Nie książka - książeczka. Drobna, krucha, niczym psie szczęście, tak bardzo zależne od człowieka. Klasyk! (jak imię pewnego kundelka).

 

Najwspanialsze cztery łapy królestwa zwierząt! Drepczące najbliżej homo sapiens. Dosłownie, nie ewolucyjnie. Wierne, zabawne, mądre, urocze… Choć napisano o nich wiele wierszy, nie mają w sobie nic z poezji. Raczej prozy - prozy życia w najlepszym wydaniu.

 

Spacer trzy razy dziennie, miska z karmą, miska z wodą, legowisko, jeszcze lepiej łóżko pana, pani. Na korpo szkoleniach pada pytanie: co cię motywuje, by codziennie, bez względu na porę roku i pogodę wyprowadzić psa? Nic, po prostu wstajesz i wyprowadzasz.

 

Czasami z doskoku, jako wolontariusz w schronisku dla zwierząt. Sierotka z przydziału, krótkie powitanie. Mała, słodka czarna Iskierka. Smycz napręża się nieoczekiwanie. Nie chce iść. Trzeba pogłaskać, przytulić. Trzy, cztery kroki. Stop. Trzeba pogłaskać, przytulić… i tak wiele razy. Nagle ożywa - biegnie przodem, raz po raz oglądając się za siebie. Przystaje, przewraca się na grzbiet, okręca dookoła własnego ogonka.

 

Nie chce wracać do klatki. Opiekun ciągnie za smycz. Protest małych łap zostawia ślad na piasku. Radość gaśnie w oczach Iskierki...

 

Sześć krótkich opowieści. Tylko i aż. O psach można w nieskończoność - wie o tym każdy psiarz, każda psiara. Zamierzona powściągliwość Autorów każe skupić się na owych sześciu, niedosyt - dorzucić własną.  

 

Nie książka - książeczka. Drobna, krucha, niczym ludzkie szczęście, tak bardzo zależne od psa.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne.

 


Polecane