Dziewczyna w niebieskim płaszczu

Dziewczyna w niebieskim płaszczu Monica Hesse

Wojna postawiła przed nią szczególne zadania. Zaczęło się stosunkowo niewinnie - od utrzymywania najbliższej rodziny z nielegalnego handlu dobrami luksusowymi. Sytuacja skomplikowała się, gdy pewnego dnia jedna z klientek poprosiła Hanneke o odnalezienie Mirjam - ukrywającej się przed Niemcami Żydówki.

 

Hanneke ze skrupulatnością wytrawnego policjanta rozpoczyna śledztwo, podążając za jedynym znakiem rozpoznawczym dziewczyny - tytułowym niebieskim płaszczem.

 

I choć głównym miejscem poszukiwań będzie Amsterdam, Hanneke przyjdzie przebyć długą drogę; drogę, która zaprowadzi ją do kręgu członków ruchu oporu, ale przede wszystkim do… samej siebie. Pomoże zrozumieć motywy ludzkich działań i pozbyć się palącego poczucia winy.

 

Co takiego strasznego zrobiła Hanneke? Namówiła swojego chłopaka - Basa, by na ochotnika zgłosił się do wojska. Poszedł na wojnę, z której już nie wrócił. Wcześniej zniszczyła pożegnalny list, grzebiąc szansę poznania ostatnich słów ukochanego: słów miłości, lub nienawiści.

 

Czy ratowanie Mirjam to misja typu życie za życie? Co poczuje Hanneke, gdy niebieski płaszcz dosięgnie hitlerowska kula?

 

Jednak nic nie jest takie, jakim się wydaje...

 

“Dziewczyna w niebieskim płaszczu” trzyma w napięciu i zaskakuje. Stawia kilka trudnych, uniwersalnych pytań. Do czego zdolna jest jednostka w sytuacji granicznej i do czego w ogóle zdolny jest człowiek?

 

Hesse nie maluje laurki homo sapiens, jedynie uważnie mu się przygląda. Drań, bohater, człowiek przyzwoity…

 

Adresowana zarówno do dorosłych, jak i młodzieży książka łączy walory refleksyjne z edukacyjnymi. Idealna do przedyskutowania na lekcji Historii.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego.

 


Polecane