Czerwony namiot

Czerwony namiot Anita Diamant

Tytułowy czerwony namiot to namiot menstruacyjny, w którym kobiety spędzają wspólnie kilka dni w miesiącu. Odpoczywają, ucztują, plotkują. Lea, Rachela, Bilha, Zilpa - żony i nałożnice Jakuba. Z czasem dołączy do nich Dina - jedyna córka, a zarazem narratorka opowieści.

 

“Mój świat był pełen matek i braci, znoju i zabawy, nowych księżyców i smakowitej strawy. Wzgórza w oddali obejmowały moje życie niczym misa wypełniona wszystkim, czego mogłabym zapragnąć.”

 

Nawet imię wybrała sobie sama. Lea szeptała jej do ucha coraz to inne propozycje; gdy padło “Dina” - niemowlę przestało ssać pierś i spojrzało na matkę.

 

Ciotka dziewczynki - piękna Rachela długo uchodziła za niepłodną. Gdy w końcu poczęła - na świat przyszedł Józef - najsłynniejszy z dwunastu synów Jakuba. Ukochany brat Diny, z którym po latach spotka się w Egipcie.

 

Towarzyszyła przy porodach, aż w końcu sama wyedukowała się na akuszerkę. Cóż innego, poza doglądaniem gospodarstwa, mogła robić kobieta w tamtych czasach? Rodzić, lub pomagać rodzić. Dina była świetna w swoim fachu, wieść o jej umiejętnościach niosła się daleko. A przecież do dyspozycji miała jedynie garść ziół, sprawne ręce, intuicję, w ostateczności nóż.

 

“Jej świat był pełen matek i braci, znoju i zabawy, nowych księżyców i smakowitej strawy. Wzgórza w oddali obejmowały jej życie niczym misa wypełniona wszystkim, czego mogłaby zapragnąć.”

 

Do czasu. W ciężkim powietrzu wiszą upokorzenie, zdrada, zbrodnia; woń lotosu niesie obietnicę miłości i spełnienia. Dobre i złe miesza się i przeplata - jak zawsze w życiu. Zmieniają się tylko dekoracje.

 

Powieść Anity Diamant ma co najmniej dwie zalety. Ożywia starotestamentowych bohaterów, przedstawia ich barwnie i realistycznie. Epoka biblijna była bardziej krwawa niż święta, podobnie żyjący w niej ludzie.

 

To także hołd złożony kobietom - drugoplanowym postaciom w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ich mądrości, sile i wytrwałości.

 

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Rebis.

 


Polecane