Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości

Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości Kotlubei Grażyna, Muzyka Zofia

Więzi matek z córkami bywają wyjątkowe. Trudno jest znaleźć w świecie przyrody bliższą więź niż ta, która łączy matkę i córkę. Więzi córek z matkami są bliższe i bardziej intymne z racji bardziej emocjonalnej natury kobiety. W przeciwieństwo do mężczyzn kobiety skupiają się na kontaktach międzyludzkich, sferze emocjonalnej, bardziej wyrażają swoje uczucia a ich wypowiedzi są dłuższe i szczegółowe, częściej też odwołują się do wspomnień.  Bywa też tak, że związki matek z córkami są jak "czasem słońce, czasem deszcz".

Matki, bardziej wylewne i skłonne do zwierzeń znajdują lepsze zrozumienie u córek.

Bliższym relacjom sprzyja także rozłąka, odległość, tęsknota.

O czym mogą rozmawiać ze sobą dwie kobiety oddalone od siebie tysiącami kilometrów ?

            Matka i córka , Zofia Muzyka i Grażyna Kotlubei, są autorkami książki "Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości". Wspomnienia Shoah, rodzina rozproszona po całym świecie, rozłąka z córką raz osobiste dramatyczne przeżycia nie sprzyjały Zofii. W roku 1998  Zofia Muzyka, za namową kuzynki, Fryderyki Cohensius wyjeżdża do Izraela, gdzie próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Jak uporać się z własną tożsamością? Tkwić w niej czy odrzucić? A może odkryć na nowo i konsekwentnie badać i rozwijać poczucie żydowskości?

            W latach 1998 -2023 obie panie prowadziły ożywioną korespondencję, dzieliły się przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat życia w Izraelu. Analizowały istotę judaizmu poprzez tragiczną historię rodziny. Wymieniały się informacjami na temat historii Bliskiego Wschodu i społeczeństw multikulturowych. Grażyna Kotlubei pisze : "Przynależność do wielu kultur, jak również znajomość wielu religii, poszerza bardzo horyzonty i daje poczucie patrzenia na wszystko z pewnej obiektywnej perspektywy, jakby się z góry obejmowało wzrokiem większą całość i widziało pewne powiązania, które są niedostrzegalne dla kogoś siedzącego w swoim grajdołku..."

            Grażyna pisała swoje listy do matki z Austrii a Zofia z Izraela. Czy w ziemi Izraela znalazła  swoje miejsce do życia? O tym i wielu przemyśleniach przeczytacie w bardzo interesującej książce.

 

Robert Mielcarek

 

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Oficyny Wydawniczej Atut

 

Tytuł: Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości

Autor: Kotlubei Grażyna, Muzyka Zofia

Wydawca: Oficyna Wydawnicza Atut

Miejsce i rok wydania: Wrocław 2009

Format: 13x20.5 cm

Objętość: 324 strony

Ilustracje: 308 + 16 s. zdjęć

 

Oprawa: okładka broszurowa

Polecane