Izrael @65!

Izrael @65! 65 Dzień Niepodległości Izraela

4 maja (5 dnia miesiąca ijar według kalendarza żydowskiego) 1948 r. David Ben Gurion, pochodzący z Płońska przywódca ruchu syjonistycznego w Ziemi Izraela, ogłosił Deklarację Niepodległości państwa żydowskiego.

 

Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzone jest Święto Niepodległości. Oficjalnym uroczystościom często towarzyszą pokazy lotnicze i parady wojskowe, przechodzące udekorowanymi ulicami miast. Obywatele Izraela obchodzą święto w radosnej atmosferze, wyjeżdżając całymi rodzinami na wycieczki po kraju i odwiedzając miejsca związane z wojną 1948 r. oraz… rozpalając grilla.

 

 

Premier Benjamin Netanyahu wystosował z tej okazji specjalny apel do przyjaciół Izraela na całym świecie:

 

 

 

Tłumaczenie:

 

Moi Przyjaciele,

To jest radosny Dzień Niepodległości. 65 lat temu świętowaliśmy naszą świeżo ustanowioną wolność. Odnowienie żydowskiej suwerenności w naszej kolebce. To było odwieczne marzenie. Żydzi modlili się o to przez pokolenia - "w następnym roku w Jerozolimie". Teraz jesteśmy tutaj w Jerozolimie w jedynym i niepodległym państwie żydowskim. 

Zbudowaliśmy niesamowity kraj. Mamy wspaniałą gospodarkę, z technologią, przedsiębiorczością, nauką i kulturą. Mamy silne wojsko i silną gospodarkę, a także dom dla każdego Żyda na całym świecie, który chce uczynić Izrael swoim domem. Mamy tętniącą demokrację, która jest doskonała i wybitna - kiedy się rozejrzycie wokół nas, to zobaczycie, że Izrael jest jasną gwiazdą wolności... jasną gwiazdą liberalnej demokracji, która obejmuje wszystkich swoich obywateli: Żydów i tak samo nie-Żydów.

Mam nadzieję, że wszyscy będziecie mieli szansę na osobiste odwiedzenie Izraela w nadchodzącym roku, w tym roku w Jerozolimie. I chcę Wam podziękować za poparcie, które nam okazaliście. Nie obyło się bez oskarżeń. Wiem, że byli tacy, którzy oczerniali żydowskie państwo, ale wiem, że z powodu Waszego poparcia i Waszej silnej miłości dla Państwa Izrael, mamy wzmocnioną siłę, żeby mierzyć się z przyszłością z wielkim optymizmem i wielką nadzieją.

Dziękuję za wszystko co zrobiliście.

 

 

 

 

חג עצמאות שמח

Kolejnych lat w pokoju!!!

 

Redakcja FŻP

 

 

kwiecień 2013

embassies.gov.il/izrael.org.il/redakcja FZP